Duyurular

29 Şubat 2012

TİKA ile Türkmenistan Cumhuriyeti Turizm ve Spor Devlet Komitesi Arasında Türkmenistan'da Turizm Sektörünün Gelişmesi Doğrultusunda Protokol İmzalanacak.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Türkmenistan Turizm ve Spor Devlet Komitesi arasında “Türkmenistan’da Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Meslekî Eğitim Programları Düzenlenmesi Projesi” Uygulama Protokolü 29 Şubat 2012 tarihinde, T.C. Çankaya Köşkü’nde imzalanacak. Türkmenistan’ın Avaza Bölgesinde turizm sektörünün gelişmesine zamin oluşturacak bu protokol ile Türkiye’nin turizm sektöründe sahip olduğu bilgi ve tecrübenin Türkmen turizmcilere aktarılması sağlanacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti, 16 Aralık 1991 tarihinde Türkmenistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmuş ve 29 Şubat 1992 tarihinde de diplomatik ilişkiler tesis etmiştir. TİKA, kurulduğu 1992 yılından bu yana Türkmenistan Cumhuriyeti’ninde iki ülke arasındaki işbirliği çalışmalarının temelini oluşturan proje ve faaliyetler gerçekleştirmektedir. Bu doğrultuda TİKA Aşkabat Program Koordinasyon Ofisi 1993 yılında açılmıştır. Hayata geçirilen projelerde ülkedeki sosyal ve teknik altyapının geliştirilmesi, idari ve sivil altyapıların güçlendirilmesi, ülke ekonomisinin güçlendirilmesi, üretim sektöründe uluslararası standartların yakalanması amaçlanmıştır.

Sonraki Haber

Kazakistan Savcılık Enstitüsü ile İşbirliği

Kazakistan Savcılık Enstitüsü ile İşbirliği