Haberler

12 Ekim 2020

Afganistan’da Ali Şir Nevai Cami Restorasyonu Tamamlandı

Afganistan’ın Herat Gazergâh mevkiinde bulunan Ali Şir Nevai Camii’nin restorasyon çalışmaları, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tamamlanarak, tekrar İslam kültür mirasına kazandırıldı.

Gazergâh mevkii, başta Hace Abdullah-ı Ensari olmak üzere çok sayıda alim, devlet adamı ve mutasavvıfın mezarına ev sahipliği yapmasının yanında tarihi öneme sahip sivil ve dini yapıları da barındırıyor.

Ali Şir Nevai Külliyesi’nin hemen girişinde bulunan cami, ziyaretçilerin Hace Abdullah-ı Ensari’nin kabrinden sonra en fazla ziyaret ettikleri mekan özelliğini taşıyor.

Ciddi bir çökme tehlikesi içinde bulunan cami, aslına uygun bir şekilde restore edilerek ve yapılan çevre düzenlemesi çalışmalarının ardından tekrar hizmete açıldı.

Düzenlenen törene Herat Vali Vekili Nur Ahmed Haydari, Herat Hac ve Evkaf Müdürü (Herat Müftüsü) Abdülhalik Hakani, Herat Üniversitesi Rektörü Abdullah Fâiz, Gazergâh Kompleksi Mütevellisi Mir Muhammed Alem, şehrin önde gelen manevi simaları, öğretim üyeleri ve İl Kültür Müdürlüğü yetkilileri katıldı.

Haydari, TİKA’ya Herat’ta tarihi eserlerin restorasyonuna yönelik çalışmaları için teşekkür ederek iki ülke arasındaki kültürel ve dini yakınlığa dikkat çekti.

TİKA Herat Koordinatörü Ali Ergun Çınar da, sadece Afganistan için değil İslam Dünyası için de önemli bir mevkide bulunan Ali Şir Nevai Camii’ni tekrar Herat’a kazandırmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek restorasyonu büyük bir dikkat ve titizlikle sonuçlandıran restoratör Nâsır Ahmed Yâver ve ekibi ile bu hususta iş birliği yapan kişi ve kuruluşlara teşekkürlerini sundu.

Ali Şir Nevai Camii’nin restorasyonu vesilesi ile Herat’ın meşhur hattatlarından Bismillah Serverî’nin yazdığı ve şehrin önde gelen idari ve manevi simaları tarafından imzalanan teşekkür levhası TİKA’ya takdim edildi.

Sonraki Haber

Türkiye Kovid-19 ile Mücadelesini Dünya ile Paylaşmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda, Sağlık ve Medeniyet Derneği ile Kosova Sağlık Bakanlığı işbirliğinde gerçekleştirilen ve 60 Kosovalı doktorun katıldığı “Kovid-19 ile Mücadele Yöntemleri” uzaktan eğitim verildi. TİKA Eğitim Projeleri Koordinatörlüğü tarafından...