Haberler

01 Kasım 2013

Arnavutluk'ta Güney-Doğu Avrupa'da Osmanlı Kültür Mirasının Restorasyonu Çalıştayı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ile UNESCO işbirliğinde Güney-Doğu Avrupa’da Osmanlı Kültür Mirasının Restorasyonu çalıştayı Arnavutluk Cumhuriyeti Tarihi Eserler Enstitüsü binasında düzenlendi.

TİKA ve UNESCO işbirliğinde Arnavutluk’ta Arnavutluk Cumhuriyeti Tarihi Eserler Enstitüsü binasında Güney-Doğu Avrupa’da Osmanlı Kültür Mirasının Restorasyonu çalıştayı gerçekleştirildi. Çalıştayda iki Türk uzman tarafından teorik ve uygulama eğitim verildi. Çalıştayın açılış törenine Arnavutluk Kültür Bakanı Mirela Kumbaro, Kültür Bakan Yardımcısı Zef Çuni, Güney-Doğu Avrupa UNESCO Temsilcisi Sinisa Sesum, Arnavutluk Restorasyon ve Konservasyon Merkezi Müdürü Edlira Çaushi, TİKA yetkilileri ve enstitüde çalışan görevlilerin katıldı.

Çalıştayda açıklamalarda bulunan Arnavutluk Kültür Bakanı Kumbaro, Arnavutluk’ta bulunan ve farklı dönemlerden miras olarak ayakta kalabilen tarihi eserlerin kapsamlı restorasyonuna ihtiyaç duyduklarını ifade etti. Arnavutluk Kültür Bakanı Kumbaro, bu kapsamda TİKA ve UNESCO gibi kurumların desteğiyle bu eserlerin restorasyonunun yapılarak tekrar canlandırılmasının heyecan verici olduğunu vurguladı.

Güney-Doğu Avrupa UNESCO Temsilcisi Sesumm ise, başta TİKA olmak üzere UNESCO ve Arnavutluk Kültür Bakanlığı’nın işbirliğinde gerçekleştirilen çalıştayın üçlü işbirliği modeline güzel bir örnek teşkil ettiğini söyledi. Güney-Doğu Avrupa UNESCO Temsilcisi Sesumm, ileride de bu tür çalışmaların devam etmesinin çok faydalı olacağını kaydetti.

İki Türk uzmanın rehberliğinde Balkan ülkelerinden gelen 7 öğrenciyle birlikte yapılan çalıştayın sonucunda hazırlanacak Berat Hünkar Camisi’nin rölöve ve restorasyon proje çizimlerinin, 2014 yılı içerisinde TİKA tarafından başlatılması öngörülüyor.

Sonraki Haber

Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Laboratuvarına Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Karadağ Devlet Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilimsel Araştırma Laboratuvarına temin edilen laboratuvar araştırma ekipmanları düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. TİKA Karadağ’da sağlık alanında faaliyetlerine devam ediyor. TİKA tarafından Karadağ...