Haberler

09 Eylül 2016

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak'ın Katılımıyla Köstence Şehit Astsubay Ömer Halisdemir Spor Kompleksi Açıldı

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve beraberindeki heyet Romanya'nın Köstence kentinde, TİKA tarafından yaptırılan ve 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir isminin verildiği Spor Kompleksi'nin açılışını yaptı. Açılış törenine Galatasaray'ın unutulmaz futbolcularından, bir dönem de teknik direktörlük yapan Gheorghe Hagi de katıldı.

Spor kompleksine şehit Halisdemir'in adı verildi. Törenin ardından Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve beraberindeki heyet, Köstence Sosyal Yardım ve Çocuk Koruma Genel Müdürlüğüne bağlı Micul Rotterdam Yetimhanesi'nde eğitim gören korumaya muhtaç 4-18 yaş grubundaki 67 çocuğun fiziksel ve ruhsal gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından inşa edilen spor kompleksinin açılışını yapmak amacıyla Köstence'ye geçti.

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminde şehit olan Astsubay Ömer Halisdemir’in adının verildiği spor kompleksinin açılışına, Galatasaray'ın unutulmaz futbolcularından Hagi de katıldı. Burada konuşan Kaynak, Türk hükümeti ve halkı olarak kimsenin dinine, ırkına, diline ve rengine bakmaksızın insanları eşit ve değerli kabul ettiklerini kaydetti. Kaynak, Dobruca'da insanların kardeşçe ve barış içerisinde yaşamayı başardıklarını anlattı. Açılışını yaptıkları spor kompleksinin yetim çocukların toplumdaki değerlerini artırarak yaşam kalitelerini yükselteceğini dile getiren Kaynak, tesise 15 Temmuz kanlı darbe girişiminde şehit düşen Halisdemir'in isminin verilmesini uygun gördüklerini, devletinin ve milletinin geleceğini gözünü kırpmadan korumak için şehit olan Halisdemir'in çocuklarının da artık yetim olduğunu anımsattı. Kaynak “Spor kompleksini 15 Temmuz'da devleti ve milleti için gözünü kırpmadan canını feda eden Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in yetimlerine ithaf ediyoruz. ”dedi.

Bu tesislerde Hagi gibi Romanya'yı temsil edecek önemli sporcuların yetişeceğini kaydeden Kaynak, Hagi'nin, Romanya kadar Türkiye'de de sevilen bir sporcu olduğunu belirtti. Fenerbahçe taraftarı olarak Hagi'nin kendisini çok üzdüğünü aktaran Kaynak, "Buradaki yetim yavrularımıza çok iyi futbol öğretsin ama burada yetişenler Fenerbahçe'de oynasınlar veya Fenerbahçe'ye gol atmayacaklarına söz versinler." diye şaka yaptı. Kaynak, Hagi'nin, Romen ve Türk halkının ortak sevgisi olduğunu dile getirdi. Konuşmaların ardından, Hagi'nin takımı ile yetimhanede kalan çocuklar Hagi'nin hakemliğinde gösteri maçı yaptı.

Sonraki Haber

TİKA'nın Yenilediği Mecidiye Kemal Atatürk Koleji Anaokulu'nun Açılışı Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak Katılımıyla Gerçekleşti

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Romanya'nın başkenti Bükreş'teki temaslarının ardından, soydaşların yoğun olarak yaşadığı Mecidiye bölgesindeki Tatar, Türk ve Romen çocuklarının eğitim gördüğü Kemal Atatürk Ulusal Koleji bünyesindeki anaokulunun Türk İşbirliği ve Kooardinasyon Ajansı İşbirliğince (TİKA)...