Haberler

14 Nisan 2015

Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdiç, TİKA İki Ülke Arasında Köprü Görevi Görüyor

Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdiç, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın ülkedeki kültürel ve tarihi mirasın onarımı için önemli işler yaptığını ve iki ülke arasında kültür köprüsü görevi gördüğünü ifade etti.

 Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdiç, Türkiye'nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay'ı kabul etti.

Hükümet binasında basına kapalı gerçekleştirilen görüşmenin ardından Başbakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, Büyükelçi Erginay'ın görevine geçen ay başlayan Zvizdiç'i tebrik ettiği, çalışmalarında başarılar dilediği ifade edildi.

Açıklamada, Büyükelçi Erginay'ın Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ilişkilerin gelişmekte olduğunu, ayrıca Türkiye'nin, Bosna Hersek'in Avrupa-Atlantik entegrasyon sürecini desteklediğini söylediği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, "Başbakan Zvizdiç de Bosna Hersek'e verdiği yapıcı destek ve yaklaşık 6 bin kişiye istihdam sağlayan 100 milyon avroluk kredi hattı için Türkiye'ye teşekkür etti. Büyükelçi Erginay'a yeni hükümetin önceliklerinden söz eden Zvizdiç, İstikrar ve Ortaklık Anlaşması ve Üyelik Eylem Planı'nın yıl sonuna kadar yürürlüğe girmesiyle Bosna Hersek'in yeniden Avrupa-Atlantik entegrasyon sürecine döneceğini söyledi. Zvizdiç ayrıca, Türkiye ile ekonomik ilişkilerin, özellikle turizm, enerji, tarım ve altyapı alanlarında geliştirilmesini istediklerini belirterek, ülkedeki kültürel ve tarihi mirasın onarımı için önemli işler yapan ve iki ülke arasında kültür köprüsü olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) çalışmalarından övgü ile söz etti" ifadelerine yer verildi.

KAYNAK VE FOTOĞRAF: AA ANADOLU AJANSI

Sonraki Haber

Senegal Spor Bakanlığı'na Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Senegal Spor Bakanlığı'na, aralarında bilgisayar, yazıcı, projeksiyon aleti ve ofis mobilyalarının bulunduğu malzeme yardımında bulundu. Malzemelerin teslimi için Spor Bakanlığı'nda düzenlenen törene, Bakan Matar Ba, Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Nilgün...