Haberler

04 Mart 2015

Fas’ta, 5. Muhammed Üniversitesi Çok Amaçlı Oditoryumu Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş Tarafından Hizmete Açıldı

Türk Kültür Günleri etkinlikleri kapsamında Fas'ta bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, ziyaretinin üçüncü gününde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türkiye ile Fas arasında bilimsel ilişkilerin geliştirilmesi çerçevesinde inşa edilen 5. Muhammed Üniversitesi Çok Amaçlı Oditoryumu'nun açılışını yaptı.

Çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere Fas’ta bulunan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ve beraberindeki heyet, TİKA tarafından Türkiye ile Fas arasında bilimsel ilişkilerin geliştirilmesi çerçevesinde inşa edilen 5. Muhammed Üniversitesi Çok Amaçlı Oditoryumu'nun açılışını gerçekleştirdi.

Açılışa TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Fas Yüksek Öğrenim, Bilimsel Araştırma ve Kadroların Formasyonu Bakanı Lahsen Davudi, 5. Muhammed Üniversitesi Rektörü Said Emzazi, TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Keman Özdemir, TİKA yetkilileri ile Türkiye ve Fas'tan üst düzey temsilciler katıldı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, oditoryumun TİKA tarafından üç hafta gibi kısa bir sürede tamamlandığını belirterek projede emeği geçenlere teşekkür etti. Türkiye heyetini Endülüs müzikleriyle karşılayan 5. Muhammed Üniversitesi yetkililerine de teşekkür eden Kurtulmuş, oditoryumun küçük olmasına rağmen taşıdığı değer açısından Türk ve Fas halkları için sembolik bir değer taşıdığın söyledi.

TİKA projesinin Türkiye-Fas ilişkileri açısından önemine değinen Kurtulmuş, "Türkiye ve Fas, biri İslam coğrafyasının, kadim İslam kültürünün doğudan batıya açılan, diğeri de kadim İslam Arap kültürünün, Afrika kültürünün batıdan Avrupa’ya açılan iki kapısını, iki köklü medeniyeti, iki kadim uygarlığı temsil ediyorlar" dedi. Kurtulmuş, TİKA projesini bu iki kadim kültürün bir araya gelmesinin sembolü olarak niteledi.

5. Muhammed Üniversitesi Rektörü Said Emzazi de medeniyet köprüsü olarak nitelediği Türkiye’nin son yıllarda gerçekleştirdiği reformlara dikkati çekti. Bu çerçevede Türk üniversitelerinin dünyadaki en iyi üniversiteler arasında yerini aldığına işaret eden Emzazi, Türkiye’nin dünyadaki kültürel faaliyetleriyle İslam dünyasına bir örnek olduğunu kaydetti. Emzazi, "Türkiye’nin bu faaliyetleriyle dünyanın büyük güçleri arasında yer alacağından bir şüphemiz yok" dedi.

Türk Kültür Günleri çerçevesinde TİKA tarafından açılışı yapılan Oditoryum’un Türkiye-Fas arasındaki stratejik ortaklığın bir göstergesi olduğunu belirten Emzazi, Kurtulmuş ve TİKA yetkilileri başta olmak üzere Türkiye'ye teşekkürlerini iletti. 

Sonraki Haber

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez Sudan'da

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Osmanlı dönemi valileri Ahmed ve Musa paşaların kabirleri ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından onarımı gerçekleştirilecek Mescidu'l-Kebir'i ziyaret etti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Sudan İrşat...