Haberler

04 Temmuz 2018

Hırvatistan’da Görme Engellilerin Sosyal Girişimcilik Projesine TİKA Desteği

Hırvatistan’da Zagreb Görme Engelliler Derneği’nin başlatmış olduğu “Noktalı Sabunlar” Projesinin üretim kapasitesini artıran Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), proje çerçevesinde kurulacak olan üretim ve pazarlama birimlerinde çalışacak on iki (12) görme engelliye istihdam imkânı sağlayacak.

Hırvatistan’da 1947 yılından beri faaliyette olan ve bünyesinde 1000’i aşkın üyeyi barındıran Zagreb Görme Engelliler Derneği’nin el yapımı sabun üretimi kursuna duyulan ilgi ve başarılı kursiyerlerden dolayı, Zagreb Belediyesinin desteğiyle “Noktalı Sabunlar” adını verdiği projeyi başlatmak için tek kişinin istihdam edildiği bir atölye kuruldu. Söz konusu atölyede el yapımı noktalı hediyelik sabunların yapım ve satışını başlatan dernek, projeyi likit sabunlar üretmek ve daha geniş bir istihdam kapasitesi oluşturmak için geliştirmeyi hedefliyor.

“Noktalı Sabunlar Atölyesi Kapasite Geliştirme Projesi” kapsamında TİKA, üretilecek sabun türlerini geliştirerek sabun üretim kazanları, sabun değirmenleri ve paketleme ünitesi, üretim tezgahları ile üretilen mamullerin depolanması esnasında gerekli olan rafları temin ederek, dezavantajlı toplum kesimlerinin istihdam ve topluma yeniden kazandırmak açısından önemli bir projeye imza attı.

Türkiye Cumhuriyeti Zagreb Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan’ın katılımıyla gerçekleşen proje teslim töreni, Zagreb Görme Engelliler Derneği’nin Noktalı Sabunlar Projesi atölyesinde gerçekleştirildi.

Dernek Başkanı Goran Tomasevic açılış konuşmasında, TİKA ve Türkiye Cumhuriyeti’ne teşekkür ederek projelerinin istihdam projesi haline getirmelerine yardımcı olduklarını “Noktalı Sabunlar” projesi ile üretilecek sabunları satarak engelli arkadaşlara istihdam ve geçim imkânı sağlayacaklarını, derneklerinin de gelirine katkıda bulunacağını belirterek projenin önemini dile getirdi.

Zagreb Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan’da Görme Engelliler Derneği ve TİKA çalışanlarına teşekkür ederek Noktalı Sabunlar projesiyle iş imkanına kavuşacak birçok kişinin olmasının yanında projenin sadece bir teknik kalkınma projesinden öte sosyal sorumluluk yönüyle de öne çıkması, projeyi daha anlamlı kıldığını vurguladı.  

Dernek mensuplarının hazırladığı hediye takdiminin ardından, dernek üyesi ve proje yöneticisi Nikola Arbanas misafirlere atölyeyi gezdirdi. Arbanas, atölye gezisinde TİKA tarafından proje kapsamında temin edilen alet ve gereçleri misafirlere tanıttı. Zagreb Belediyesi, Zagreb Valiliği Kalkınma Ajansı, Zagreb Rehabilitasyon Merkezi, Zagreb Yaşlılar Evi, SUVAG Polikliniği Yöneticilerinin de aralarında bulunduğu birçok misafir proje hakkında bilgi aldı.  

Proje birimlerinin tanıtımının ardından Sabun üretimine ilk başlat start Zagreb Büyükelçisi Mustafa Babür Hızlan tarafından verildi. Likit sabun üretiminin aşamasının gösteriminin ardından Zagreb Görme Engelliler Derneği’nin hazırladığı ikramlar ile teslim töreni son buldu.

Sonraki Haber

Kamerunlu Arıcılar Türkiye’de Modern Arıcılık Tekniklerini Öğreniyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla Ordu Araştırma Enstitüsünde Kamerunlu 10 arıcıya eğitim programı düzenlendi. Kamerun'da büyük bir potansiyele sahip arıcılık, halk için önemli bir geçim kaynağı. Modern arıcılık teknikleri, teknolojileri ve uygulamalarının...