Haberler

20 Haziran 2019

Kafkas Dansları Temsilcisi Nalmes Türkiye’de

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destekleriyle Kafkas Danslarının Dünyadaki En Önemli Temsilcisi Nalmes İstanbul ve Bursa’da gösteri yaptı.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 2019 yılı “Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı” olarak ilan edilmiş olması vesilesiyle Adıgey Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu «NALMES», yoğun istek üzerine İstanbul’da ve Bursa’da sanatseverlerle buluştu. Topluluk Türkiye’deki sanatseverler için özel olarak hazırladığı gösteriyi yeni danslarından oluşan repertuarı ile Kafdans’ın organizasyonu ve TİKA desteğiyle izleyicinin beğenisine sunuldu.

14 Haziran’da İstanbul’da 15 Haziran’da Bursa’da gösteri yaptı

Nalmes gösterilerinin ilkini 14 Haziran’da İstanbul Bostancı Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirdi. 15 Haziran’da ise Bursa Merinos AKKM’de sevenleriyle buluştu. Kılıç danslarının, şovların, büyülü müziklerin ve davul performanslarının yer alan program seyirciden büyük beğeni topladı.

Gösteri yaptıkları her yerde izleyenlerinin yüreklerini Karadeniz'in "öbür yakasına" götüren Nalmes, Kafkas insanının savaşlarını, acılarını, mutluluklarını koreografi ve kostümleri ile gözler önüne seriyor.

83 Yıllık Dans Topluluğu

Adıgey Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu, «NALMES» adıyla 1936 yılında kuruldu. Modern ritmin estetiğini Adıge kültürüyle harmanlayan ve Kafkas halklarının sanatını bütün güzellikleriyle tanıtan topluluğun sanat yönetmenliğini Aslan KHADZHAEV yapıyor. Topluluğun Türkiye temsilciliğini ise yine Kafkas kökenli olan Gazi Aydemir üstleniyor.

5 Kıtada 10 Bin Gösteri 30 Milyon İzleyici ve 30’dan Fazla Ödül

Nalmes,  kuruluşundan bu yana; Amerika, Türkiye, Rusya, Japonya, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler dâhil olmak üzere; dünyanın 5 kıtasında, 80’i aşkın ülkede gösteri gerçekleştirdi. Topluluk sahne aldığı 10.000’in üzerindeki gösteriyle, 30 milyondan fazla izleyiciye ulaştı. Ayrıca dünyanın en tanınmış profesyonel dans festivalleri ve yarışmalarında 30’dan fazla ödül kazandı.

Sonraki Haber

Moğolistanlı Gazetecilerden Türkiye Ziyareti

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle Moğol gazetecilerden oluşan 8 kişilik heyet Türkiye’ye çalışma ziyaretinde bulundu. Moğolistan ile Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinin 50.yıl dönümünün kutlanılacak olması sebebiyle mevcut dostane ilişkilerin geliştirilmesi,...