Haberler

10 Mart 2015

Karadağ'da Podgoritsa'ya Bağlı Tuzi Beldesi Mahmut Lekiç İlköğretim Okulu'na Konferans Salonu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’ya bağlı Tuzi Beldesi’nde bulunan “Mahmut Lekiç İlköğretim Okulu”nda yaptırılan konferans salonu, hizmete açıldı.

Açılış töreninde, Tuzi Belediye Başkanı Abedin ADZOVİC, bölge milletvekillerinden Nikola GEGAJ, Karadağ Milli Eğitim Bakanlığı Yetkilileri, öğretmen ve öğrenciler ile veliler hazır bulundu.

Açılış Programında konuşan TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Mustafa Yazıcı, TİKA’nın özellikle eğitim alanında gerçekleştirdiği projelerin önemine vurgu yaparak, faaliyette bulunulan tüm ülkelerde eğitim altyapısının geliştirilmesi ile ilgili projelere öncelik verildiğini kaydetti. TİKA olarak Karadağ özelinde de gelecek nesillerin modern bilgi ve donanımlarla yetişmesi hedefi doğrultusunda eğitim sektörüne büyük yatırımlar yapıldığını belirten TİKA Podgoritsa Program Koordinatörü Yazıcı, TİKA’nın Karadağ’da faaliyete başladığı 2007 yılından bugüne gerçekleştirilen projelerde eğitim projelerinin en yüksek payı aldığını ve tüm projeler içerisinde eğitimin payının yüzde 30’dan fazla olduğunu belirtti. Açılışını yaptıkları konferans salonu ile okulun önemli bir eksiğini giderdiklerini belirten YAZICI, projenin hayata geçirilmesi konusunda emeği geçen Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine de teşekkürlerini sundu.

Açılış Programında söz alan Okul Müdürü Nikola DUKAJ ise, Mahmut Lekiç İlköğretim Okulunun 5000 kişinin yaşadığı Tuzi Beldesi’nin tek ilköğretim okulu konumunda olduğunu belirterek, TİKA tarafından yaptırılan konferans salonunun okulun en önemli ihtiyaçlarından birinin giderilmesini sağladığını söyledi.  Hizmete açılan salonda toplantı ve seminer gibi aktivitelerin yanı sıra okulda öğrenim gören öğrencilerin kendilerini ifade edebilecekleri programları da gerçekleştireceklerini belirten Okul Müdürü DUKAJ, TİKA’yı yalnız maddi olarak değil manevi olarak da tüm Karadağ’ın yanında olan dost bir kuruluş olarak gördüklerini belirtti.

Tuzi Belediye Başkanı Abedin ADZOVİC ise yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen projeden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek, bugüne kadar Tuzi Belediyesi ile TİKA işbirliğinde pek çok proje ve faaliyetin hayata geçirildiğini belirtti. Ortak projeler konusunda TİKA ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Belediye Başkanı ADZOVİC, Karadağ’a bugüne kadar yaptığı yardımlardan dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

 Gerçekleştirilen proje ile eğitimin kalitesinin yükseltilmesi ve eğitim altyapısının iyileştirilmesi amaçlanıyor. Nüfusunun %95’inimüslümanların oluşturduğu Tuzi Beldesi’ndeki tek ilkokul konumundaki “Mahmut Lekiç İlköğretim Okulu”nda, 54 sınıfta Boşnak, Arnavut ve Karadağlı olmak üzere toplamda 1.100 öğrenci eğitim görüyor.

 

Sonraki Haber

Gambiya'da 5 Bin İnsanın Temiz Suya Erişimi Sağlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gambiya’da Sosyal ve Ekonomik Yaşamda Nitelikli Değişim ve Gelişime Destek Derneği (SEN-DE-GEL) işbirliğinde Gambiya’da 8 su kuyusu açılarak 5 bin insanın temiz suya erişimini sağlandı. Afrika’nın birçok ülkesinde su ve...