Haberler

04 Temmuz 2019

Kolombiya’da El Sanatları Üreticilerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kolombiya’nın dört farklı bölgesinde bulunan zanaat birliklerine donanım ve teçhizat desteği verildi.

TİKA, Kolombiya Başkanlığı Uluslararası İşbirliği Ajansı (APC) ile Kolombiya El Sanatları Merkezi (Artesanías de Colombia) işbirliğinde gerçekleştirilen proje ile Guapi, Bahia Solano, Higueron ve Putumayo’da bulunan zanaat birliklerine atölye ekipmanı, donanım malzemeleri ve geleneksel üretim makineleri temin edildi.

Kolombiya’nın kültürel mirasının en önemli parçalarından biri olan geleneksel el sanatları ürünleri, ülkenin özellikle kırsal bölgelerinde yaşayan halkların başlıca geçim kaynağı. Ülkenin turizm gelirlerinin artması, kırsal üretimin ekonomiye entegre edilmesi, kültürel mirasın korunması ile otantik ürünlerin sürdürülebilir şekilde üretiminin sağlanması için gerçekleştirilen proje kapsamında yerel zanaat birliklerinin kapasitelerinin artırılması hedeflenİyor.

Proje kapsamında TİKA tarafından Kolombiya’nın dört farklı bölgesindeki zanaat birliklerine üretim araçları temin edildi. Guapi’de yer alan ‘Coopmujeres’ adlı birliğe manuel ve elektrikle çalışan araçlar temin edildi. ‘Coopmujeres’ Birliği; kadın girişimci ve önderler ile ailelerini geçindirmekle yükümlü kadınların inisiyatifi ile kadınların gelir getirici faaliyetlere aktif olarak katılımlarını sağlamak için kurulan bir birlik.

‘Coopmujeres’ Birliği üyesi Ruth Montalvo, duygularını şu şekilde dile getirdi: “Türkiye’ye el sanatlarındaki birikimimizi artırmaya ve bölgenin ekonomik gelişimine destek oldukları için teşekkür ediyoruz”.

Afro-Kolombiyalı topluluğuna üretim ekipmanı desteği verildi

Choco-Bahia Solano’da bulunan Oquegua Zanaat Birliğine sağlanan destek ile ekonomisi küçük ölçekli tarım, ekolojik turizm ve el sanatları üretimine dayanan ve karadan erişimi olmayan bölgenin Afro-Kolombiyalı topluluğuna üretim ekipmanı desteği verildi. Yeni ekipman sayesinde Birlik geleneksel el sanatlarını yeni kuşaklara öğretebilmek için gerekli kapasiteye ulaştı.

Kolombiya’nın Sucre departmanında bulunan San Onofre bölgesindeki Higueron Zanaat Birliğine sağlanan ekipman ve üretim araçları desteği ile Afro-Kolombiyalı bölge halkının iktisadi girişimciliğine önemli bir katkı sağlandı. Ulusal ve uluslararası fuarlarda el sanatları eserlerini sergileyen Birliğin kültürel motiflerle ürettikleri el sanatları daha geniş alanda tanınma imkânı buldu. Birlik üyesi Alberto Blanco şunları söyledi: “yenilikçi üretimimiz önemli bir ölçüde arttı. TİKA’nın desteği ile üretim kapasitemiz daha nitelikli ve rekabetçi hale geldi’’.

“Higueron Zanaat Birliği olarak Türk halkına minnettarız.”

Birliğin Başkanı Carmelo Castillo TİKA’nın desteği için teşekkürünü şu sözler ile ifade etti: “Higueron Zanaat Birliği olarak Türk halkına minnettarız. Bizlere olan güven ve destekleri sayesinde sadece birlik üyelerimiz değil tüm bölge halkı üretimden ortak yarar sağlayacak’’.

El Sanatları Üreticilerine Destek Projesi kapsamında destek sağlanan dördüncü bölge olan Putumayao Condagua’da bölgesinde yerli halktan oluşan Luiaiwasi Zanaat Birliğine 2 adet geleneksel üretim makinesi temin edildi. Birliğin üretim kapasitesi artırılarak nitelikli el sanatları eserleri yapabilmeleri desteklendi.

Luiaiwasi Zanaat Birliği üyesi Ana Tulia, şunları söyledi: ‘’Doğal ipler ve hammaddeler ile yıllardır geleneksel olarak sürdürdüğümüz zanaatımız Türkiye Hükümetinin desteği sayesinde daha çok kişiye ulaşabilecek. Bu bizler için çok büyük ve önemli bir imkân. Desteklerinden ötürü Türkiye’ye minnettarız.’’

 

Sonraki Haber

TİKA’dan "Uluslararası Kuzey Makedonya İzcilik Yaz Kampı"na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) destekleriyle Türkiye İzcilik Federasyonu ve Kalkan İzcilik Kulübü işbirliğinde Ohri'de bu yıl 10'uncusu düzenlenen "Uluslararası Kuzey Makedonya İzcilik Yaz Kampı"nın açılışı yapıldı Yaz kampının açılışına TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden,...