Haberler

09 Kasım 2021

Konya’da Uluslararası Geleneğimiz, Geleceğimiz ve Ustalarımız Sempozyumu Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteğiyle Karatay Belediyesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi Geleneksel Sanatlar Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü ve Telif Hakları Genel Müdürlüğü iş birliğinde Konya’da “1. Uluslararası Geleneğimiz, Geleceğimiz ve Ustalarımız Sempozyumu, Çalıştayı ve Sergisi” düzenlendi.

Karatay Termal Tatil Köyü’nde gerçekleştirilen çalıştaya Türk – İslam medeniyetinde önemli bir yere sahip olan geleneksel sanat dallarında çalışma yapan ve eser veren birbirinden önemli yerli ve yabancı akademisyenler ile sanatçılar katıldı. Sempozyumda, daha önce hakemlik sürecinden geçirilen ve geleneksel sanatlarla ilgili pek çok teorik bilgi, bildiri ve sunumlar; üç gün boyunca akademisyenler tarafından sunulup tartışıldı. Organizasyon boyunca sempozyumun yanı sıra çalıştay ve sergiler de düzenlendi.

Geleneksel sanatların dünü ve bugünü, geleneksel sanatların günümüzdeki sorunları, geleneksel sanatlarda terminoloji, geleneksel sanatlar ve zanaatlar, geleneksel sanatların ustaları, geleneksel sanatlar eğitimi, geleneksel mimari, hat sanatı, tezhip sanatı, minyatür sanatı, çini sanatı, ebru sanatı, kaligrafi sanatı gibi konu başlıklarının masaya yatırıldığı sempozyumda uygulamalı çalışmalar da yapıldı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Güney Sudan'da Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından, Güney Sudan’ın başkenti Juba'nın taşra bölgesinde yer alan Kapuri İlkokulu yenilendi. Hâlihazırda 278’i ilköğretim, 111’i ise anaokulu kısmında olmak üzere toplamda 389 öğrencinin eğitim gördüğü Kapuri ilkokulunda TİKA tarafından yönetim...