Haberler

24 Şubat 2015

Macaristan’da Varosmajori Lisesi ve Kos Karoly İlkokulu’nun Coğrafya Sınıfı'na Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Varosmajori Lisesi ve Kos Karoly İlkokulu’nun Coğrafya sınfının tadilatı yapılarak donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA, Macaristan’a yonelik proje ve faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Macaristan’da özellikle ecdad yadigarı eserlerin restorasyonuna yönelik projeler gerçekleştiren TİKA,  Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bulunan Varosmajori Lisesi ve Kos Karoly İlkokulu’nun Coğrafya sınıfına tadilat ve donanım desteğinde bulunarak projelerine bir yenisini daha ekledi.

TİKA, tarafından tadilat ve donanım desteği sağlanan Varosmajori Lisesi ve Kos Karoly İlkokulu Coğrafya Sınıfı’nın açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Varosmajori Lisesi ve Kos Karoly İlkokulu’nda düzenlenen törene, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlı'nun eşi Hülya Çavuşoğlu, TİKA Budapeşte Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, Varosmajori Lisesi ve Kos Karoly İlkokulu Müdürü Szebedei Tas, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlı'nun eşi Hülya Çavuşoğlu, Macaristan’ın en seçkin okullarından birisi olan Varosmajori Lisesi ve Kos Karoly İlkokulu’nun TİKA tarafından yeniden düzenlenen Coğrafya Sınıfı’nın açılışında bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Söz konusu okuldan çok seçkin öğrencilerin yetişeceğini ifade eden Çavuşoğlu, ’’Eminim ki bu okuldan çok değerli öğrenciler yetişecek. Projenin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Karşılıklı işbirliği adına hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Macaristan halkının Türk milletinin gönlünde ayrı bir yeri olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu, “Her şeyden önce ortak kültürümüz, tarihimiz söz konusudur.  Geçmişteki bu bağlarımızın ileride de devamını sağlama  açısından bugün Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı, bakanları, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Toplantısı kapsamında bir takım siyasi, ekonomik, kültürel anlamda anlaşmalar imzalamak için bir araya gelmiş bulunmaktadırlar” diye konuştu.

Öğrencilere seslenen Çavuşoğlu, “Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Eğitime çok çok önem verdiğinizi biliyorum. Dolayısıyla bu sınıftan çok başarılı öğrenciler yetişeceğine inanıyorum. TİKA birçok alanda Macaristan’da önemli projelere imza atmaktadır. Eminim bu çalışmaları artarak devam edecektir. Açılışını yaptığımız söz konusu projede emeği geçen herekese teşekkür ediyorum” dedi. TİKA Budapeşte Koordinatörü Pınar Özcan Küçükçavuş ise, Macaristan’da eğitim alanında önemli bir projeyi gerçekleştirmekten dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, söz konusu projenin hayırlı olması dileğinde bulundu.

Kurdela kesiminin ardından öğrencilerle toplu fotoğraf çektiren Çavuşoğlu törenin tamamlanmasıyla tören alanından ayrıldı. 

Sonraki Haber

Moritanya Televizyonu’na Stüdyo ve Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Moritanya Televizyonu’na ait stüdyoyu üç kamera sistemi ve rejisi ile birlikte yeniledi. Moritanya TV’nin on altı personeline TRT işbirliği ile teknik eğitim desteği verildi.  TİKA Afrika’nın birçok ülkesinde iletişimden...