Haberler

20 Haziran 2015

Moğolistan’da Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nın Sosyal Tesislerine Elektrik Hattı Çekilmesi Projesi Tamamlandı

Moğolistan’ın Töv Vilayeti Erdene İlçesi sınırları içerisinde yer alan Bilge Tonyukuk Anıt ve Karayoluna yakın bir bölgede bulunan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için inşa edilen Sosyal Tesislere Elektrik Hattı Çekilmesi Projesi Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tamamlandı.

TİKA, Moğolistan’da birçok alanda gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Anayasa Mahkemesi Başkanlığının talebine istinaden Töv Vilayeti Erdene İlçesi sınırları içerisinde yer alan Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için inşa edilen sosyal tesislere elektrik hattı çekilmesi tamamlandı.

Söz konusu proje kapsamında 1 adet transformatör ile 16 adet beton elektrik direği temin edilmiş, montajı yapılarak elektrik hattı çekildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Moğolistan’a 11-12 Nisan 2013 tarihleri arasında yaptığı ziyaret esnasında, TİKA’ya Bilge Tonyukuk karayolu ve müze inşa edilmesi talimatını vermişti. Bu kapsamda, TİKA tarafından Ulanbator Büyükşehir Belediyesi, Nalayh İlçe Belediyesi 5. Muhtarlığı sınırları içerinde yer alan Ulanbator – Öndörhaan Karayolu’nda Ar jançavlin Kaplıcası yol ayrımından Moğolistan Töv Vilayeti Erdene İlçesi Bayantsogt Hairhan Arka Vadisinde yer alan Tonyukuk Anıtı arasındaki yaklaşık 11 km’lik toprak yol üzerine beton asfalttan yeni bir yol yapılarak 2014 yılında Moğolistan tarafına teslim edilmişti.

Bu kapsamda Töv Vilayeti Erdene İlçesi sınırları içerisinde yer alan Göktürk dönemine ait tarihi ve kültürel esere ulaşım sağlanmış olup Moğolistan’ın turizm potansiyelinin arttırılmasına katkı sağlanmıştı. Öte yanda bölgede elektrik tesisatı kurulması, TİKA tarafından inşa edileceği düşünülen Bilge Tonyukuk Müze ve Moğol-Türk ortak arkeolojik kazı çalışmalarına yönelik altyapı oluşturulmasına da katkı sağlayacak.

Sonraki Haber

Latin Amerika Ülkelerinden Surinam’a Sağlık Alanında Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Latin Amerika Ülkelerinden Surinam’da bulunan Paramaribo  s Lands Hastanesi’ne tıbbi cihaz ve sağlık malzemesi, Surinam Sağlık Bakanlığı’na da bir adet ambulans desteği sağlandı. Karayipler Topluluğu (CARICOM) üyesi...