Haberler

18 Mart 2016

Moğolistan’da Övörhangai Vilayeti Arvaiheer İlçe Orta Okulu Sanat ve Teknoloji Sınıfına Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’da Övörhangai Vilayeti Arvaiheer İlçe Orta Okulu’nun Sanat ve Teknoloji Sınıfına donanım desteğinde bulunulacak.

TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Övörhangai Vilayeti Arvaiheer İlçe Orta Okulu’nun Sanat ve Teknoloji Sınıfı’na donanım desteği projesi kapsamında işbirliği protokolü TİKA Ulanbator Koordinatörü Veysel Çiftçi ve Övörhangai Vilayeti Arvaiheer İlçe Orta Okulu Müdürü Oçirbal Agvaantseren tarafından imzalandı.

Övörhangai Vilayeti Arvaiheer İlçe Orta Okulunda toplam 1630 öğrenci eğitim görüyor. Bu öğrencilerin % 40’ından fazlası kırsal kesimlerden gelen ve daha çok geçimini hayvancılıkla sağlayan ailelerin çocuklarından oluşuyor. TİKA tarafından gerçekleştirilecek söz konusu projeyle Moğol genç nesillerin yaratıcı zekasının gelişmesine, girişimcilik ve özgüvenin artırılmasına öğrencilerin aynı zamanda el becerisine de sahip olmalarına katkı sağlanacak. Dolayısıyla Moğolistan sanayi sektöründe yetenekli, kalifiye elemanlarını yetiştiren temel hazırlık eğitimi ile öğrencilerin donanımlı birer birey olmaları sağlanacak.

Proje kapsamında temin edilecek teknik ve elektronik aletlerle Övörhangai Vilayeti İlçe Okulu modern ve örnek bir eğitim-öğretim kalitesine sahip olacak. Eğitim alanındaki yetkililer de, söz konusu proje tamamlandığında vilayette örnek bir teknoloji eğitim sınıfı olacağından bahsederek TİKA’ya ve Türkiye’ye teşekkürlerini sundular.

Sonraki Haber

Karadağ’ın Sancak Bölgesinde Sürdürülebilir Tarım Projeleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  tarafından 2014 yılında başlatılan Karadağ'ın Sancak Bölgesinde Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Petnitsa şehrindeki köylerde yaşayan 50 yetiştiriciye 6500 meyve fidanı dağıtıldı. TİKA’nın Karadağ’da istihdamı artırmaya yönelik uygulamaya koyduğu sürdürülebilir tarım...