Haberler

06 Haziran 2017

Moğolistan’da Tarım ve Hayvancılık Sektörüne Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’da Hayvan Yemi Yetiştiriciliği Pilot Bölge Uygulaması Projesi başlatıldı.

Moğolistan’da yaklaşık altmış milyon hayvan bulunması sebebiyle hayvancılık sektörü ülke ekonomisi için önemli sektörlerin başında geliyor. Moğolistan’da hayvan yemi yetiştiriciliğine yönelik ekonomik altyapı oluşturulabilmesi amacıyla TİKA tarafından Moğolistan’ın tarıma uygun ve çeşitli toprak yapısına sahip bölgelere Hayvan Yemi Yetiştiriciliği Pilot Bölge Uygulaması projesi başlatıldı.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında, Türk tarım uzmanlarının Moğolistan’da yaptığı fizibilite çalışma raporu doğrultusunda önerilen Moğolistan iklim şartlarına uygun yem bitkisininin yetiştirilmesi için TİGEM’de üretilen Türk korunga ve yonca tohumlarının Moğolistan’ın Selenge, Darhan-Uul ve Töv vilayetlerinde valilikler işbirliğinde deneme ekimini gerçekleştirildi.

Aynı zamanda Ulanbator Büyükşehir Belediyesi Nalayh İlçe Belediyesi işbirliğinde Nalayh bölgesinde, Moğolistan Ziraat Üniversitesi işbirliğinde Töv vilayeti Batsumber ve Bornuur ilçelerinde, Bulgan vilayetinde deneme ekimleri yapılmış olup kontrolleri yapılarak proje devam ettirilecek.

Yem Bitki Yetiştiriciliği Pilot Bölge Uygulaması Projesi sonucunda Moğolistan tarım ekonomisine olumlu katkı yapılmasının yanı sıra Türkiye’nin bu alandaki tecrübesinin paylaşılmasına imkan sağlayacak. Moğolistan’da et ve et ürünleri ihracatın artırılmasına, aracılığın desteklenmesine ve Moğol çiftcilerin en düşük maliyetle kaba yem ihtiyacının karşılayabilmesine katkıda bulunulacak. Proje Moğolistan’ın farklı illerde ve farklı toprak türlerinde sulu ve susuz olarak tarımı yapılacak olan deneme ekimlerinin akabinde en verimli alanlarda sonraki süreçte daha etkin tarım yapılması sağlanmış olacak. 

Sonraki Haber

TİKA Kilometrelerce Ötedeki Çocukların Barış Umuduna Destek Olmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kolombiya-Brezilya sınırındaki Tabatinga adlı kasabada bulunan Futebole Pela Paz Spor Okulu’na spor ve ilkyardım malzemesi desteğinde bulunuldu. TİKA, Brezilya’nın Kolombiya sınırında yer alan Tabatinga adlı kasabada bulunan...