Haberler

17 Eylül 2014

Moğolistan Görme Engelliler Federasyonu Bayan Ölgiy Şubesi'ne Ekipman Desteği

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moğolistan Görme Engelliler Federasyonu Bayan Ölgiy Şubesi’ne biçki dikiş ve nakış makinasından oluşan malzeme ve ekipman desteğinde bulunuldu.

Moğolistan’ın Başkenti Ulanbator’a 1700 kilometre uzaklıkta Kazak asıllı vatandaşların ağırlıklı olarak yaşadığı Bayan Ölgiy Vilayeti’nde faaliyet gösteren Moğolistan Görme Engelliler Federasyonu Bayan-Ölgiy Şubesine TİKA tarafından malzeme ve ekipman desteği sağlandı. TİKA tarafından temin edilen biçki dikiş ve nakış makinasından oluşan malzeme ve ekipmanlar düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu proje kapsamında federasyon faaliyetlerinin daha verimli yürütüleceği, uygun bir çalışma ortamı oluşturacağı, yaklaşık 10 görme engelliye iş imkanı sağlanması hedefleniyor. Moğolistan Görme Engelliler Federasyonu, görme engelli vatandaşların eğitim almasını, istihdam edilmesini desteklemek amacı çerçevesinde kültür, sağlık ve eğitim alanında, sosyal hayata katılımı ve yasal haklarının korunmasını sağlamak amacıyla faaliyet gösteriyor. Bayan Ölgiy Vilayet merkezinde görme engelli 884 vatandaş bulunuyor. Bunların yüzde 42’sini çocuk, yüzde 51’ini çalışma yaşındakiler ve yüzde 7’sini ise yaşlılar oluşturuyor.

Görme Engelleri Federasyonu Bayan-Ölgiy Şube Başkanı Janargül Şörik, törende yaptığı açıklamada, görme engellilerinin ihtiyaçlarının karşılanması için birçok Büyükelçilik ve sivil toplum örgütüne başvuruda bulunduklarını ama sadece TİKA’nın taleplerine olumlu yanıt verdiğini belirtti. Görme Engelleri Federasyonu Bayan-Ölgiy Şube Başkanı Şörik, TİKA tarafından sağlanan destekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek açıklamasını tamamladı.

Engellilere yönelik hizmetlerin iyileştirilmesi kapsamında söz konusu proje kapsamında sağlanan destek, Moğolistan Engelliler Federasyonu yetkilileri ve üyeleri tarafından takdirle karşılandı. Festival kapsamında Bayan-Ölgiy Vilayet Meydanında düzenlenen törende müzik ve dans gösterileri sunuldu. Bayan-Ölgiy Vilayeti yetkilileri ve TİKA yetkililerinin katılımıyla yapılan törene vatandaşlar da büyük ilgi gösterdi.

Sonraki Haber

Tunus'ta Küçükbaş Hayvancılığa Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Küçükbaş Hayvancılığı Destekleme Projesi kapsamında Tunus’un az gelişmiş kırsal bölgesinde yer alan Tataouine vilayetinin Smar Beldesinde yaşayan 30 aileye toplam 300 adet keçi desteğinde bulundu. ABAAD Derneği ile işbirliği...