Haberler

28 Temmuz 2017

Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon TİKA Tarafından İnşa Edilen Komrat 1 No’lu Çocuk Kreşi’ni Ziyaret Etti

Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon ve Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi Başkanı İrina Vlah TİKA tarafından Mayıs ayında inşasına başlanılan Komrat 1 No’lu Çocuk Kreşi Şantiyesi’ni ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon, Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi’ne gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında TİKA tarafından mayıs ayında inşasına başlanılan Komrat 1 No’lu Çocuk Kreşi Şantiyesi’ni ziyaret etti. Moldova Cumhurbaşkanı Dodon, inşaat işlerinin kalitesini överek çocukların yaşam koşullarına katkı sağladığı için Türkiye’ye teşekkür etti.

Ziyaret sırasında Cumhurbaşkanına eşlik eden Gökoğuz Yeri Başkanı İrina Vlah, kreşin çeşitli sebeplerle yurtdışına giden ailelerin çocukların eğitim ve bakımını kapsayacak şekilde tasarlandığını ve bölgede sosyal açıdan önemli bir eksiği kapatacağını belirtti. Şantiye alanını gezen misafirler daha sonra çalışmalar hakkında bilgi aldı ve ardından işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi. Önümüzdeki aralık ayında tamamlanması planlanan ve 8000 metrekare alan üzerinde 1000 metrekare tek katlı kapalı alan ve dört adet açık oyun alanına sahip olacak yatılı kreşten tüm bölgeden farklı yaş gruplarında 50 ile 100 çocuğun faydalanması öngörülüyor.

Sovyetler Birliği’nin dağılışının ardından ekonomik istikrarsızlıklar, düşük gelirler ve artan işsizlik nedeniyle özellikle 1990’ların ilk yarısından itibaren birçok insan Moldova’dan göç etmeye başlamış olup resmi verilere göre göç eden insan sayısının 1.2 ile 2 milyon (3.6 milyon olan ülke nüfusunun neredeyse yarısı) arasında olduğu tahmin ediliyor. Özellikle Rusya, İtalya, Ukrayna, Romanya, Portekiz, İspanya, Yunanistan, Türkiye ve İsrail’in ana göç noktası olduğu Moldova için yurtdışında çalışanlardan gelen dövizler ülke GSMH’sının yaklaşık yüzde 25’ini oluşturarak ekonomik ve sosyal açıdan önemli bir yer kaplıyor.  

Sonraki Haber

TİKA Desteğiyle Ukrayna Gagavuzlarının Tarihine Işık Tutuldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yayımlatılan “Ukrayna Gagavuzlarının Tarihi” kitabı, Ukrayna Devlet Haber Ajansı “Ukrinform” binasında düzenlenen toplantı ile geniş kitlelere tanıtıldı. TİKA, Ukrayna’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda...