Haberler

05 Haziran 2018

Sudan’ın Tarihi Sevakin Adasında TİKA İftarı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sudan’ın Sevakin adasında Ramazan ayı münasebeti ile iftar programı düzenlendi.

Ramazan ayında Sudan’da düzenlenmesi planlanan 3. iftar organizasyonu,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyareti sonrasında proje çalışmalarının devam ettiği Sevakin adasında gerçekleştirildi.

Eyalet Valisi, Eyalet Kabinesi Bakanları, Askeri ve İdari yetkililer, Kaymakamlar, Kızıldeniz eyaletinde faaliyettte bulunan Türk Firma temsilcileri, TİKA Sevakin Projesi Danışma Kurulu Üyeleri ve Sevakin halkının katıldığı iftarda konuşan Kızıldeniz Valisi Elhadi Muhammed Ali Seyyid Ahmed,  Sudan’a ve Sevakin adasına katkılarından dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini iletti.

Türkiye’nin tarih boyunca Sudan halkının yanında olduğunu, Sudan ve Türkiye’nin samimi bir bağ ile birbirlerine bağlı olduklarını dile getiren Kızıldeniz Valisi Ahmed, Türkiye’den Sudan’a yapılan yardımlar ve verilen desteklerden dolayı müteşekkir olduklarını söyledi. Vali Ahmed, TİKA’nın Sevakin’de tamamladığı Gümrük Binası, Hanefi ve Şafi Camileri ve halen restorasyonu devam eden Muhafaza Binası projelerinden memnuniyet duyduklarını söyledi.  

Kızıldeniz Valisi Ahmed, aslına uygun restorasyonun yapılması amacıyla Türkiye’ye tahsisi kararlaştırılan Sevakin Adasının turizm, Hac ve Umre turizmi merkezi olmasına yönelik TİKA’nın başlattığı çalışmaları takdir ettiğini ifade etti.

Katılımcıların iftar organizasyonundan dolayı TİKA’ya memnuniyetlerini dile getirdikleri etkinlikte özellikle yerel halkın Türkiye’ye samimi dua ve temennileri dikkat çekti. TİKA iftar programı,  yemeğin ardından düzenlenen Sudan Halk Dansları gösterileri ve geleneksel müzik programı ile sona erdi. TİKA Sudan’da, 2018 yılı Ramazan iftarları programları kapsamında,  Uluslararası Afrika Üniversitesinde ve Hartum Mesleki Eğiticilerin Eğitimi Merkezinde de 2 ayrı iftar düzenlemişti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Afganistan’da Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Batı Afganistan’ın Badgis şehrinde bulunan Murçak Kasabası ve Herat’ta ihtiyaç sahiplerine gıda malzemesi desteğinde bulunuldu. TİKA tarafından Batı Afganistan’ın Badgis şehrinde bulunan Murçak Kasabasına Ramazan ayında gıda yardımı...