Haberler

20 Haziran 2016

Sudan Cezire Managil Suni Tohumlama ve Gen Kaynakları Merkezinde Ürün Satışları İçin Son Aşamaya Gelindi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Sudan’da başarıyla uyguladığı projelerden biri olan Sudan’ın Cezire Eyaleti Managil Bölgesinde yaptırılan Sudan Türk Suni Tohumlama ve Gen Kaynakları Merkezi ve merkezin bağlı olduğu El Cezire Eyaleti Tarım Bakanlığı’na TİKA Hartum Program Koordinasyon Ofisi tarafından ziyaret gerçekleştirildi.  

Tesiste TİKA tarafından Türkiye’den gönderilen damızlık boğaların bulunduğu ahırlar ile bunlardan alınan örneklerin e-test ve stoklamalarının yapıldığı laboratuvar incelenerek yetkililerden bilgi alındı. Tesiste üretilen damızlık hayvan spermlerinin bir an önce piyasaya satılması için gerekli tedbirlerin alınması konusunda yetkililerle görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmelerde başta Eyalet Tarım Bakanı Ahmet Süleyman Ahmet olmak üzere Bakanlık Müsteşarı, Hayvancılık Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürü, Tesis Üretim Müdürü ve yetkililer, söz konusu tesisi Sudan’a sapladığı katkıdan dolaya TİKA’ya bir kez daha teşekkürlerini iletti.

Cezire Eyaleti Sağlık Bakanı Ahmet Süleyman Ahmet, üretilen spermaların piyasaya arzında son aşamaya gelindiğini hali hazırda 20.000 ünite stok bulunan ve her geçen gün artan merkezdeki ürünlere piyasada talep olduğunu vurguladı.  Ürünlerin çevredeki hayvancılık alanında faaliyet gösteren kişi veya kuruluşlara satılarak gelir elde edilmesinin planlandığını,  kendileri açısından prosedürün tamamlandığını Hartum’daki Federal Hükümet Tarım Bakanlığının izin sürecinin de tamamlanmak üzere olduğu belirtti. Ahmet, ürün satışları ile söz konusu merkezin döner sermayeye kavuşturulacağını,  gerek personel ve gerekse üretim kapasitesinin böylelikle önemli ölçüde artacağını dile getirerek, konuya duyarlılığı ve sürecin takibine ilişkin katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti. 

TİKA Hartum Program Koordinatörü Celalettin Güngenci yaptığı konuşmada; Sudan’a bu ölçekte bir tesisin sağlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tesisin hali hazırda üretimi devam eden ve stoklarında bulunan büyükbaş hayvan sperm ürünlerinin satışına başlanmasının beklendiğini vurguladı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Karadağ Yargıtay Mahkemesi’ne Fiziki Altyapı Desteği

Karadağ Yargıtay Mahkemesi binasının fiziki altyapısının iyileştirilmesi amacıyla Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yaptırılan panoramik asansör sistemi hizmete açıldı. Karadağ’da idari altyapıların iyileştirilmesi konusundaki çalışmalarına devam eden TİKA, Başkent Podgoritsa’da bulunan Karadağ...