Haberler

05 Ağustos 2015

TİKA Avusturya'da Şehit Düşen Osmanlı Askerleri Anısına Yeni Anıt İnşa Etti

Avusturya’da, 350 yıl önce Raab Suyu Muharebesin’de şehit düşen Osmanlı Askerleri için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından dikilen anıtlar törenle Mogersdorf Belediyesi’ne teslim edildi.

Mogersdorf şehrinde 1 Ağustos 1664 tarihinde Raab Suyu Savaşı’nda kimi tarihçilere göre 5 bin kimi tarihçilere göre ise 15 bin Osmanlı askeri şehit düştü. Osmanlı askerlerinin şehit düştüğü Mogersdorf topraklarında artık yeni bir anıt yükseliyor. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Viyana’da vermiş olduğu talimat yerine getirildi.

Avusturya’nın Mogersdorf kasabasında bulunan ve 1664 yılında Sadrazam Köprülü Fazıl Ahmet Paşa komutasındaki Osmanlı ordusu ile Avusturya-Macaristan, Almanya ve Fransa orduları arasında gerçekleşmiş olan Raab Suyu Muharebesinde şehit olmuş Osmanlı askerlerinin anısına dikilen Anıt’ın yükseltilmesi ve restorasyonu ile Belediye tarafından tahsis edilen başka bir alana ikinci bir anıtın dikilmesi çalışmaları T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nca tamamlandı.

Anıtların Belediye’ye teslimi töreninde konuşan Mogersdof Belediye Başkanı Josef Korpitsch, geçtiğimiz yıl Raab Suyu Savaşının 350. yıldönümünün kutlandığını hatırlattı ve yüzlerce yıl sonra bu topraklara inşa edilen anıtların iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.
Şehitlik mertebesine erişmiş olan binlerce askerin yattığı topraklardaki anıtların açılış töreninin en kısa zamanda yapılması öngörülüyor.

Sonraki Haber

TİKA Gürcistan’ın Lomanauri Köyünün Temiz Su İhtiyacını Karşıladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Gürcistan temaslarının üçüncü gününde, Gürcistan'ın Batum şehri yakınlarındaki Lomanauri köyüne içme suyu sağlayacak projenin açılışını gerçekleştirdi. Gürcistan temaslarının üçüncü gününe Türkiye'nin...