Haberler

24 Mart 2016

TİKA, Gazze’de 20 Blokluk 320 Daire İnşa Ediyor

Gazze Toplu Konut İnşaatı Projesi kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

2014 yılında gerçekleşen İsrail’in Gazze’ye saldırıları sonucunda Gazze’de mevcut evlerin yaklaşık %13’ü zarar görmüş, 20 bin ev tamamen yıkılırken yaklaşık 100 bin insan evlerini terk etmek zorunda kalmışlardı.

Gazze Şeridi’nde ortaya çıkan barınma ihtiyacını karşılamak üzere, Türk halkının doğrudan bağışlarıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ve TİKA işbirliğinde 1000 prefabrik konut inşası projesi başlatıldı. Projenin Gazze halkının toplumsal yapısına ve yerel koşullara uygun olmaması sebebiyle revize edilmesi sonucunda, 2015 yılı içerisinde toplu konut inşası projesine başlandı. Türk halkının doğrudan katkılarıyla gerçekleştirilmekte olan proje kapsamında, Gazze’de 4 katlı 20 apartmandan müteşekkil 320 konut inşa edilecek.

Yaklaşık bir aydır devam eden inşaat çalışmalarının 2016 yılı içerisinde bitirilerek evleri yıkılan Gazze halkına teslim edilmesi planlanıyor. Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve TİKA işbirliğinde evlerden yararlanacak olanlar tespit edilmesi düşünülüyor. Konut projesinin, savaş sonucunda evleri zarar gören ailelerin evleri onarılana kadar yararlanacakları bir istasyon işlevi görmesi öngörülüyor.

Filistin Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’nın talebi üzerine hazırlanan protokol, TİKA Filistin Program Koordinatörü Bülent Korkmaz ve Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid El Haseyne arasında 23.03.2016 tarihinde gerçekleştirilen törenle imzalandı. Dualarla gerçekleştirilen törende TİKA Filistin Program Koordinatörü Bülent Korkmaz ve İskân Bakan Vekili Mufid El Haseyne, projenin iki ülkenin kardeşlik ve dayanışmasının önemli bir sembolü olduğuna vurgu yaptılar. Filistin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid Hasayine de desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkür ederek, “TİKA’nın konut inşası Türkiye'nin Gazze'ye desteğini teyit ediyor" ifadelerini kullandı.

Söz konusu projenin, TİKA tarafından Filistin topraklarında tamamlanan 300 projeden biri olacağını kaydeden Korkmaz, "Tüm imkanlar ve yollarla Gazze Şeridi'ne insani yardımımıza devam edeceğiz." dedi. 

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Nepal’deki Arakanlı Müslümanlara Gıda ve Malzeme Desteği

Myanmar’dan Hindistan’a, Hindistan’dan Bangladeş’e, Bangladeş’ten Nepal’e zorlu bir yolculuk sonrası ulaşan ve zor şartlarda yaşam mücadelesi veren Arakanlılara Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gıda ve malzeme yardımında bulunuldu. TİKA, Arakanlı Müslümanlara yönelik...