Haberler

23 Şubat 2018

TİKA Libya’da İlk 3D Modelleme Kursunu Açtı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından dünyanın birçok ülkesinde düzenlenen ve kalifiye eleman yetiştirme amaçlı eğitim programlarından İstihdamı Artırma Programı (MESİP) 3D Modelleme Kursu, Libya’da ilk defa hayata geçirildi. 

Krizlerle mücadele etmek zorunda kalan Libya’da, iktisadi kalkınmayı destekleyecek ve istihdamı artırma amaçlı mesleki eğitim programları çerçevesinde eğitimlerin düzenlenmesi amacıyla Trablus’ta bulunan ve 1898 yılında Sultan II. Abdülhamit döneminde inşa edilen “Medresetu’l Fünun ve’s-Sanayii’l İslamiy” (İslami El Sanatları ve Zanaatları Okulu) adlı ecdat yadigarı okula 3D Eğitim ve Tasarım Merkezi kazandırıldı. Bu kapsamda Türkiye’den temin edilen 3D yazıcıların hediye edildiği 3D Eğitim ve Tasarım Merkezi ve Bilgisayar Laboratuvarında Türkiye Cumhuriyeti Millî Eğitim Bakanlığı öğretmenlerinin 3D tasarım programları alanında eğitimler vermesi amaçlanıyor.

Osmanlı döneminde yetim ve yoksul ailelerin çocuklarının bir zanaat edinebilmeleri amacıyla Trablus’ta inşa edilen ‘İslami Sanat ve Zanaat Okulu’nun öğrencilerine kapılarını ilk defa 1901 yılında açtı. Okul, 1911-1914 yılları arasında Libya’nın işgali sırasında ise Libyalıların tutulduğu bir hapishaneye çevrilmişti.

Sultan II. Abdülhamit Han döneminde inşa edilen ve Trablus’un en sembol eğitim kurumlarından biri olan “Medresetu’l Fünun ve’s-Sanayii’l İslamiy” Okuluna,  vefatının 100. yılında TİKA tarafından kurulan 3D Eğitim ve Tasarım Merkezi ve Bilgisayar Laboratuvarı ile okul öğrencilerinin modern eğitim imkânlarına kavuşmaları amaçlanıyor. Önümüzde dönemde ise okula yönelik, başta eğiticilerin eğitilmesi gibi çok farklı projelerin hayata geçirilmesi hedefleniyor.

Açılışa T.C. Trablus Büyükelçisi Ahmet Aydın Doğan, TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş ve TİKA yetkilileri katıldı. Osmanlı döneminde inşa edilen Guraba Hastanesi’nin ziyareti ile başlanılan programda Medresetu’l Fünun ve’s-Sanayii’l İslamiy” okulu ziyaret edilerek, incelemelerde bulunuldu ve yetkililerden bilgi alındı.

Sonraki Haber

Afganistan’da Çinicilik Sanatı Yeniden Hayat Buluyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan Herat’ta tarihi eserlerin restorasyonunda kullanılmak üzere çini üreten ve tarihi çinileri restore eden çini atölyesine destekte bulundu. Herat Ulu Camii içerisinde faaliyet gösteren ve ülkedeki tarihi eserlerin...