Haberler

29 Mart 2016

TİKA Sudan’da Sağlık Projelerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Sudan’ın başkenti Hartum’da bulunan Sudan Türkiye Tıbbi Yardım Derneği’ne tıbbi donanım desteğinde bulunuldu.

Sağlık alanında yaşanan sıkıntı ve sorunlar Sudan'ın en büyük problemleri arasında yer alıyor. Bu durum, sağlık hizmeti alımını oldukça güçleştiriyor ve olumsuz neticeler doğuruyor.

Devletin hizmet götüremediği yerlere mahallî dernekler ulaşarak sağlık projeleri ve faaliyetler gerçekleştiriyorlar. 2015 yılı Nisan ayında kurulan ve Sudan’ın çeşitli eyaletlerinde yüzlerce kişiye gönüllü doktorlar vasıtasıyla ulaşarak sağlık taramaları yapan Sudan Türkiye Tıbbi Yardım Derneği bunlardan birisi olma özelliği taşıyor.

TİKA ve Sivil Toplum Kuruluşları (STK) arasındaki işbirliği kapsamında; Sudan’da sağlık sektörünün geliştirilmesi ve desteklenmesi için TİKA tarafından temin edilen tıbbi teçhizat düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Sudan Türkiye Tıbbi Yardım Derneği Başkanı Dr. Al-Fatih Ali Hasaneyin ve Türkiye Hartum Büyükelçisi Cemalettin Aydın’ın da katıldığı teslim töreninde konuşan Dr. Al-Fatih Ali Hasaneyin, ihtiyaç duyulan cihazların TİKA tarafından eksiksiz olarak tedarik edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve Sudan adına ülkemize teşekkürlerini iletti. Türkiye Hartum Büyükelçisi Aydın ise yaptığı konuşmada, Türkiye’nin Sudan Halkına sağladığı bu desteğinin gönülden yapıldığını ve Türkiye’nin sağlık alanında Sudan’a yönelik projeler geliştirmeye devam edeceğini vurguladı.

TİKA Hartum Koordinatör Yardımcısı Bora Avcı ise,  Sağlık alanında kapasitenin artırılması ve Sudan halkına daha iyi şartlarda sağlık hizmetinin sağlanması amacıyla gerçekleştiren bu projelerin iki ülke arasındaki gelişen kardeşliğin göstergesi olduğunu belirtti.

Tören, Türkiye Hartum Büyükelçisi Cemalettin Aydın ve TİKA Hartum Koordinatör Yardımcısına ‘Teşekkür Plaketi’ takdim edilmesiyle sona erdi.

Sonraki Haber

Afganistan’da Belh Üniversitesi’nin Türkmence ve Özbekçe Bölümlerine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  Afganistan’da bulunan Belh Üniversitesi’nin Türkmence ve Özbekçe Bölümlerine donanım desteğinde bulundu. TİKA, Afganistan’da eğitim alanındaki yardımlarına bir yenisini daha ekledi. TİKA bu kapsamda Mezar-ı Şerif ilinde bulunan Belh...