Haberler

23 Şubat 2017

TİKA’dan Kırgızistan’da Sağlık Alanında Örnek Proje

Kırgızistan’ın başkenti Bişkek'te Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yapımı sürdürülen 51 yataklı hastanede istihdam edilecek sağlık personelinin seçimi için gerçekleştirilen mülakatın birinci aşamasını tamamlandı.

Sağlık Bakanlığı ile TİKA heyetlerinin hastanede çalışacak sağlık personeli alımı için Kırgızistan Sağlık Bakanlığı Eğitim Merkezinde ortaklaşa gerçekleştirdiği sözlü mülakata iki günde 150 adayın katıldı.

"Kırgız-Türk Dostluğu Bişkek Hastanesi”nin işletmesine proje danışmanlığı yapan Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin, temaslar çerçevesinde, yapımı hızla devam eden ve bu yıl açılması planlanan "Kırgız-Türk Dostluğu Bişkek Hastanesi"nin statüsünü, işleyiş prensiplerini ve hastanede çalışacak sağlık personelinin seçim çalışmalarında bulunduklarını anlattı.

Zengin, üç yıl üzerinde çalıştıkları hastanenin, bölgede “örnek bir proje” olacağına inandıklarını söyledi.

Bişkek’te Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile bu hastanenin çalışma planını geliştirdiklerini anlatan Zengin, hastanede kurulacak birimlerle ülkedeki sağlık ihtiyaçlarının giderilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Zengin, hastanede Türkiye’den sağlık çalışanları ve hekimlerin de görev yapacağını, böylece bilgi ve tecrübe ile Kırgızistan’da sağlık hizmetlerinin ve sağlık sisteminin iyileştirilmesini amaçladıklarını kaydetti.

Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Dairesi Başkanı Dr. Selami Kılıç'ın başkanlığındaki heyette, Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin, Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş ve Başhekim Yardımcısı Dr. Halil Yılmaz ile Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkanlığı Birinci Hukuk Müşaviri Erol Demirci yer aldı.

Bişkek'in batısında 13 bin 500 metrekarelik alanda TİKA tarafından inşa edilen dört katlı "Kırgız-Türk Dostluğu Bişkek Hastanesi"nde 2 ameliyathane, yoğun bakım ünitesi, ultrason ve röntgen birimleri, konferans salonu ve modern laboratuvarlar bulunacak.

Sonraki Haber

TİKA’nın Tarım Projeleri Karadağ’da Çiftçilerin Yüzünü Güldürdü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Karadağ’da 2010 yılından bu yana gerçekleştirdiği tarım projeleriyle, Karadağ genelinde yaklaşık 300 çiftçi aileye meyve fidanı dağıtımı ve 100 yetiştiriciye sera kurulumu ve örtü altı yetiştiriciliği ekipmanları sağladı....