Haberler

16 Ekim 2023

TİKA’dan Afganistan’daki Üniversiteye Altyapı Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'da bulunan Lağman Üniversitesine su şebekesi kurdu.

Lağman Üniversitesi yeni kurulmuş bir Üniversite olmasından dolayı gerek idari ve gerek idari eklentilerinde ve çevre düzenlenmesi sorunları bulunuyordu. Bu sorunların en başında ise su sıkıntısı geliyor.

TİKA, üniversite içerisinde 150 metre derinliğinde su kuyusu, 60 bin litrelik su deposu ve idari birimlere ve çevre düzenlenmesine ulaştırılmak üzere 3,2 km su şebekesi sistemi kurdu.

Projenin açılışı dolayısıyla düzenlenen törene, Yüksek Öğretim Bakanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Dr. Muhammad Nazar İrfan, Lağman İl Valilik temsilcisi, Kötülükten Alıkoyma ve İyiliğe Davet Bakanlığı İl Temsilcisi Mevlevi Gul Paça, Lağman Üniversitesi Rektörü Assisstant. Prof. Mohibullah Hedayat, Üniversite öğretim üyeleri, üniversite öğrencileri basın mensupları ve diğer misafirler katıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan Lağman Üniversitesi Rektörü Prof. Mohibullah Hidayat; “Bugün Türkiye devleti ve Türk halkının Afganistan’ın gerçek zor günü dostu olduklarını bir kez daha kanıtladıkları gündür. Önümüzdeki onlarca yıl boyunca Afganistan’ın kalkınması ön ayak olarak gelecek nesillerin eğitim öğretim alanına doğrudan etki edecek olan bu projenin açılışını gerçekleştirmekteyiz. Su hayattır anlayışıyla TİKA tarafından hayata geçirilen bu projenin üniversitemizin temizliğinde ve daha yeşil bir üniversite kampüsüne kavuşmamızda hayati rol oynayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Lağman İl Valilik Temsilcisi, Kötülükten Alıkoyma ve İyiliğe davet Bakanlığı İl Temsilcisi Mevlevi Gul Paça de konuşmasında; “Tamamlamış olduğunuz proje hem dini hem de insani olarak hayatı bir projedir. Üniversite Rektörümüzden projenin TİKA tarafından başlatılacağını öğrendiğimizde çok sevindik. Su sorunumuz TİKA tarafından çözüldüğüne göre Lağman Valiliği olarak artık farklı alanlarda projeler uygulayabileceğiz. Projede emeği geçenlerden Allah razı olsun, Lağman halkı adına kadim dostumuz Türk halkına kalbi şükranlarımızı sunuyoruz.” ifadelerini kullandı.

TİKA Kabil Koordinatörü Fazıl Akın Erdoğan ise konuşmasında; “Bugün TİKA olarak prestij projelerimizden bir tanesi olan Lağman Üniversitesi projesini tamamlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Toplumların gelişmesi ancak eğitimle mümkün olduğu bilincindeyiz. TİKA olarak Afganistan genelinde uyguladığımız eğitim projeleri ile ülkenin aydın kesimi sayısının artması için çaba sarf etmekteyiz. Coğrafi olarak topraklarımız birbirine bağlanmasa da gönülden bağlı olduğumuz, dost ve kardeş saydığımız Afganistan halkı ve devletinin her zaman yanında olduğumuzu hissettirmekteyiz.” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA ve TRT İş Birliğinde Ülkemizin Yayıncılık Tecrübesi, Dünya ile Paylaşılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve TRT iş birliğiyle dost ve kardeş coğrafyalardan basın mensuplarının mesleki kapasitelerinin artırılması amacıyla Irak Türkmeneli Televizyonu personeline yönelik düzenlenen eğitimlerin üçüncüsü tamamlandı. TRT Arabi kanalında gerçekleştirilen bir...