Haberler

31 Ekim 2022

TİKA’dan Karadağ Zeytin Üreticilerine Tarımsal Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’ın güneyinde bulunan Bar ve Ulçin’de faaliyet gösteren zeytin üreticileri birliklerine hasat ekipmanı desteği sağladı.

TİKA tarafından "Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Gıda ve Yaşam Güvenliği Destekleme Programı" kapsamında, Karadağ’ın tarımsal üretiminde önemli yere sahip zeytin ve zeytinyağı üretimine 2010 yılından bu yana destek veriliyor. Bu kapsamda 2022’nin mart ayında TİKA tarafından Bar ve Ulçin’de düzenlenen Budama, Gübreleme, Hastalık ve Zararlılarla Mücadele konularında teorik ve uygulamalı eğitime 70 zeytin ve zeytinyağı üreticisi katılım sağlamıştı.

Projenin devamı niteliğindeki faaliyetler kapsamında TİKA tarafından eğitime katılan Bar Zeytin Üreticileri Birliği üyelerine hasat makinesi, akü ve şarjdan oluşan 11 set, Ulçin Zeytin Üreticileri Birliği üyelerine de 12 set olmak üzere toplamda 23 hasat makinesi ve ekipman desteğinde bulundu.

Bar Zeytin Üreticileri Birliği üyelerine sağlanan ekipmanlar, TİKA’nın desteğiyle inşaatı tamamlanan Bar İslam Kültür Merkezinde düzenlenen törende teslim edildi. Teslim Törenine Ulçin Belediye Başkanı Omer Bayraktari, Ulçin Zeytinciler Birliği Başkanı İbrahim Duraku ve TİKA Karadağ Koordinatörü Abdurrahman S. Toprak katıldı.

Törende konuşan Bar Zeytin Üreticiler Birliği Başkanı Çazim Alkoviç, Bar bölgesinde zeytin hasadının halen büyük oranda geleneksel yöntemlerle yapıldığından verimliliğin düşük olduğunu, gıda güvenliğinin çok önemli olduğu bir dönemde hasat makinelerinin temin edilmesinin tüm birlik üyeleri büyük yarar sağlacağını belirtti. Alkoviç, proje kapsamında Birlik üyelerini bir araya getiren TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Karadağ Koordinatörü Abdurrahman S. Toprak da, 2007 yılından bu yana Karadağ’da yaklaşık 450 proje ve faaliyet gerçekleştiren TİKA’nın, ülkede tarım sektörüne büyük önem verdiğini ifade etti. Toprak, temin edilen 11 hasat makinesinin birlik üyelerince ortak bir şekilde kullanılması suretiyle bölgedeki zeytin hasat verimliliğine katkı sağlanmasının amaçlandığını belirtti.

Ulçin Belediye Başkanı Omer Bayraktari, uzun yıllar süren işbirliğinden dolayı TİKA’ya teşekkür ederek, başkanlığı döneminde TİKA ile işbirliğinin daha da derinleşmesi için gayret göstereceğini kaydetti. Ulçin’in turizm şehri olmasının yanı sıra tarım üretimi açısından da tanınan bir şehir haline gelmesi için belediye olarak büyük çaba gösterdiklerini belirten Bayraktari, destek alan zeytin üreticilerine hasat makinelerinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Karadağ’da yürüttüğü kalkınma işbirliği faaliyetleri kapsamında ülkedeki tarımsal üretimin geliştirilmesine büyük önem veren TİKA, örtü altı sebze yetiştiriciliğinden arı yetiştiriciliğine, ahududu bahçeleri kurulumundan zeytin ve zeytinyağı üretimine, tarım ekipmanı, meyve fidanı ve eğitim desteğine kadar gerçekleştirdiği projelerle 2000'den fazla üreticiye destek verdi.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Etiyopya'daki Düşünce Kuruluşuna Teknik Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Etiyopya merkezli düşünce kuruluşu Ulusal ve Bölgesel Entegrasyon Çalışmaları Merkezine (CeNRIS) teknik ekipman desteğinde bulundu. TİKA, Etiyopya merkezli düşünce kuruluşu CeNRIS’e bilgisayar, fotokopi makinesi ve yazıcı gibi ihtiyaçları...