Haberler

26 Temmuz 2022

TİKA’dan Kenya’da Un Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Kenya’nın Muranga eyaletinde bulunan Ahadi Kenya Derneği’ne 5 adet un üretim makinesi hibe edildi.

TİKA, yaklaşık bir milyon kişinin yaşadığı Kenya’nın Muranga eyaletinde faaliyet gösteren 200 üyesi bulunan Ahadi Kenya Derneği’ne 5 adet un üretim makinesi hibe etti. Dernek üyeleri, halkın başlıca geçim kaynağı tarıma verilen destekten dolayı TİKA ve Türkiye’ye şükranlarını sundu. Bölgede üretime başlayan un üretim makineleri sayesinde başta mısır olmak üzere farklı tahıllardan un üretilebilecek. Üretilen unların bir kısmının bölgedeki ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak dağıtılacağı bir kısmının da satılarak maddi destek sağlanacağı aktarıldı.

“Kadınlara Gelir Getirici Destek”

Bölge halkının katılımıyla gerçekleşen teslim törenine; TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, Ahadi Kenya Derneği Sorumlusu Stanley Kamau ve Muranga Eyaleti Sağlık Müdürü Joseph Mbai katıldı. TİKA Nairobi Koordinatörü Eyüp Yavuz Ümütlü, buradaki konuşmasında verdikleri desteğin amaçlarından söz etti. Öncelikli hedeflerinin kadın ve gençlik gruplarına gelir getirici imkânlar sağlamak olduğunu belirten Ümütlü, “Un üretim makineleri, mısır ve diğer tahıllar için sürdürülebilir bir pazarın oluşmasına katkı sunacak, iş ve istihdam fırsatlarını arttıracaktır” dedi. Ümütlü, Ahadi Kenya Derneği yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

Sonraki Haber

15 Temmuz Demokrasi Parkı, Sırbistan’da Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Türk nüfusunun yoğun olduğu Sırbistan’ın Bujanovac Belediyesi’ne bağlı Bilaç köyünde aziz şehitlerimiz anısına 15 Temmuz Demokrasi Parkı açıldı. TİKA ve Bujanovac Belediyesi iş birliğinde Sırbistan’da Türklerin toplu...