Haberler

02 Mayıs 2023

TİKA’dan Moğolistan’da Okul Öncesi Eğitime Destek

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Ümit Naci Yorulmaz Moğolistan’a gerçekleştirdiği çalışma ziyareti kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından inşası ve donanımı tamamlanan Ölgiy İlçesi 10. Muhtarlık Kreşinin açılış törenine katıldı.

Açılış töreninde konuşan Yorulmaz, çocukların geleceğimiz olduğunu ve TİKA tarafından yapılan kreşte çocukların emin ellerde olduklarını dile getirdi. Moğolistan’da, TİKA’nın kreş sorununun aşılmasına ve kaliteli eğitim hizmeti sunulmasına katkı sağlamak amacıyla farklı bölgelerde kreşler yaptığını ifade eden Yorulmaz, çocukların iki dost ülke olan Türkiye ve Moğolistan’ın gelecekteki dostluklarının da garantisi olduğunu söyledi. Yorulmaz TİKA’nın Bayan Ölgiy’de proje ve faaliyetlerine devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Bayan-Ölgiy Valisi ise törende yaptığı konuşmada, TİKA’nın, Bayan-Ölgiy Vilayeti’ne her zaman destek sağladığını ve bunun için minnettar olduklarını ifade ederek, Bayan Ölgiy halkı adına şahsen TİKA’ya ve Türk halkına teşekkürlerini iletti.

Bayan-Ölgiy Vilayeti’nde, yaşanan nüfus artışına bağlı olarak kreşe ihtiyaç olduğunu belirten Kreş Müdürü Asemgül Kölşarhan ise 10. Muhtarlık sınırları içerisinde okul öncesi eğitim alma yaşında olan yaklaşık 300 çocuğun eğitim hizmetinden yararlanamamadığını söyledi. Kölşarhan, gerçekleştirilen projeyle çocuklara güzel bir eğitim ortamı oluşturan TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Bayan-Ölgiy Vilayeti Ölgiy ilçesinde okul öncesi eğitim yaşındaki çocukların %60'ı okul öncesi eğitim hizmetinden faydalanamıyor. Kalan kısmı ise kreş yetersizliğinden dolayı söz konusu hizmetten faydalanamıyor. Bu nedenle, Moğolistan genelinde eğitim sektöründe karşılaşılmakta olan en büyük sorunlardan biri olan kreş kapasitesi sorununun aşılması, çocuklara uygun eğitim ortamının oluşturulması ve kırsal bölgelerde okul öncesi eğitim hizmetinin yaygınlaştırılmasına katkı sağlanması amacıyla TİKA tarafından Bayan-Ölgiy Vilayeti’nde bir kreş inşa edilerek ihtiyaç duyulan malzeme ve ekipmanlar temin edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Gürcistan İtfaiyesine Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Acil Durum ve Afet Müdahaleleri Eğitim Programı (ADAMEP) kapsamında Gürcistan İçişleri Bakanlığı Acil Durumlar İdaresine ısıya dayanıklı elbise ile ekipman desteğinde bulunuldu. Gürcistan genelinde çeşitli teknik yardım...