Haberler

07 Kasım 2023

TİKA’nın Destekleriyle Üsküp’te “Bir Kadın Bir Hikaye” Çalıştayı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Üsküp ZOR Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen “Bir Kadın Bir Hikaye” Çalıştayının üçüncüsü, Üsküp’te yapıldı.

Üsküp ZOR Derneği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde ilki 2021 yılında Sırbistan Yeni Pazar’da ve ikincisi 2022 yılında Priştine’de düzenlenen “Bir Kadın Bir Hikaye Çalıştayı” nın üçüncüsü bu kez Kuzey Makedonya’nın Başkenti Üsküp’te düzenlendi.

Kadınların toplumdaki başarılı rolüne dikkat çekerek farkındalık oluşturmak ve gelecek nesillere örnek olabilecek hayatları ve kişileri tanıtmak amacıyla düzenlenen Çalıştayda; Kuzey Makedonya, Kosova, Sırbistan ve Batı Trakya’dan 21 kadının başarı hikayesine yer verildi.

Programın açılışını gerçekleştiren ve destekleri için TİKA’ya teşekkürlerini ileten Zor Derneği Başkanı Hacer Sulooca konuşmasında, “Balkan kadınları güçlüdür, Balkan kadınları tarih yazar, Balkan kadınları liderlik yapar. Farklı diller konuşsa da onların hedefleri hep insanlığa hizmet etmektir.” dedi.

Çalıştayda konuşma yapan Kosova Demokratik Türk Partisi Milletvekili Fidan Brina Jılta da konuşmasında; “Kosova Türk toplumunun seçilmiş bir kadın temsilcisi olarak, her zaman kadını desteklemekten yana oldum. Kendi ayakları üzerinde durabilen, güçlü kadınlar yetiştirdiğimizde güçlü bir geleceğimiz de olacaktır.” sözlerine yer verdi.

Düzenlenen bu çalıştayın önemine vurgu yapan TİKA Üsküp Koordinatörü Mehmet Bayrak; “Bugün düzenlediğimiz ‘Bir Kadın Bir Hikaye’ çalıştayı, içinde yaşadıkları topluma yön vermiş, gerek edebi gerekse ekonomik hayata katkı sağlamış, kendi yaşamlarında ve hayatlarında başarılar elde etmiş siz çok değerli kadınlarımızı bir araya getirdiği için büyük önem taşıyor. İnanıyorum ki bugün sizlerden dinleyeceğimiz başarı hikayeleri ve bu başarıya ulaşma yolunda yaşadığınız tecrübeleriniz gençlerimize örnek teşkil edecek ve yeni başarı hikayelerinin oluşmasına katkı sağlayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Açılış ve selamlama konuşmalarının ardından programa katılan 21 kadının hayat hikâyelerine ve başarı öykülerine yer verildi. Çalıştay katılım belgelerinin takdimiyle sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA Somali’de Eğitim Seraları Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Somali’de her biri 250 metrekare olan ikişer adet sera kurulumu gerçekleştirildi. TİKA, Somali'nin tarım altyapısını güçlendirmek amacıyla başkent Mogadişu'da bulunan Devlet Üniversitesi (UMMADA) Ziraat Fakültesi'nde, her biri...