Haberler

08 Mayıs 2019

TİKA’nın Katkılarıyla Türk Dünyası Oş Kentinde Buluştu

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) katkılarıyla TÜRKSOY üyesi ülkelerin temsilcileri Kırgızistan’ın Oş kentinde buluştu.

TÜRKSOY tarafından ilan edilen “Oş – 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti Töreni” Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un katılımıyla düzenlenen muhteşem törenle açıldı. 2019 Türk Dünyası Kültür Başkenti Oş kentinde bu yılın sonuna kadar sürecek olan etkinliklerin resmi açılış töreni, Ahmatbek Suyunbayev Stadı'nda gerçekleştirildi.

TİKA'nın da katkılarıyla TÜRKSOY üyesi ülkeleri temsilen 12 ülkeden gelen 250’i aşkın sanatçının katılımı ile Türk Dünyasının farklı coğrafyasına özgü müzik ve dans örnekleri izleyicilerin büyük beğenisini topladı. Değişik ülkelerden gelerek Kültür Başkenti Oş’a misafir olan sanatçıların sahneye çıkışlarını Oş stadını dolduran izleyiciler coşkulu tezahüratla destekledi.

TÜRKSOY üyesi ülkelerin bakan, milletvekilleri, diplomatik misyon temsilcileri, TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, Birleşmiş Milletler (UNESCO), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ile İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) temsilcileri, Türk dünyasının çeşitli bölgelerinden misafirler katıldı.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, yaptığı konuşmada, Türk dünyasında özel bir yere sahip olan Kırgızistan’ın güneydeki Oş şehrinin "Türk Dünyası Kültür Başkenti" ilan edildiğini hatırlattı. Çok uluslu Kırgızistan halkı için, TÜRKSOY'un bu kararının kültürel ve politik öneminin büyük olduğunun altını çizen Ceenbekov, "Bugün Türk dünyasının bayrağı, Kırgız göklerinde, Oş topraklarının üzerinde gururla dalgalanıyor." dedi.

Açılış programı çerçevesinde düzenlenen etkinliklerde Türk Dünyası’nın farklı bölgelerinden kadim Oş şehrine gelen kültür, sanat, bilim insanları, Türk halklarının zengin kültürel mirasının tanıtılması, korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda çalışmalarda yaptı, çeşitli tiyatro gösterileri, konser, yarışma, sergi ve konferanslar düzenledi.

Sonraki Haber

5. Uluslararası Tıp Kongresi TİKA’nın katkılarıyla Bakü’de Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla beşincisi düzenlenen “Azerbaycan-Alman-Türk Tıp Kongresi” ve “Bakü Uluslararası Tıp Workshop Günleri” Bakü’de gerçekleştirildi. TİKA’nın sağlık alanındaki destek faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen 5. Azerbaycan-Alman-Türk Tıp Kongresi ve Bakü Uluslararası...