Haberler

20 Haziran 2019

TİKA Desteğiyle Bakü’de Kardiyoloji Kongresi Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Azerbaycan, Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinden davet edilen kardiyologların katılımıyla Bakü’de “Kardiyoloji Kongresi” düzenlendi.

Azerbaycan’da sağlık sektörünün geliştirilmesine destek olunması amacıyla, TİKA tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Bilimsel Araştırma Kardiyoloji Enstitüsü iş birliğinde Bakü’de “Kardiyoloji Kongresi” düzenlendi.

14 Haziran 1979’da kurulan ve kardiyoloji ve kalp hastalıkları alanında uzmanlaşmış enstitünün kuruluşunun 40. yıl dönümü vesilesiyle düzenlenen kongrede, Azerbaycan, Türkiye, Gürcistan, Kırgızistan, Kazakistan, Rusya’dan davet edilen doktorlar tarafından kardiyoloji alanında ülkelerinin sahip olduğu bilgi ve birikimler paylaşıldı.

Kongrenin açılış programında konuşan Kardiyoloji Enstitüsü Direktörü Gülnaz Dadaşova, kongrenin gerçekleştirilmesinde gösterdiği her türlü desteklerden dolayı TİKA'ya teşekkür etti.

TİKA Bakü Program Koordinatörü Teoman Tiryaki konuşmasında, Azerbaycan'da sağlık alanında yapılan proje ve faaliyetlerin TİKA'nın Azerbaycan'daki stratejik önceliklerinden birisi olduğunu ve bundan sonra da Azerbaycan'da sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi yönünde gerçekleştirilecek çalışmalara desteğin devamını ümit ettiğini söyledi.

Resmi açılışın ardından kongre, dünyanın farklı ülkelerinden gelen doktorlar ve Azerbaycanlı doktorların çalışmalarında karşılaştıkları vakalar ile ilgili sunumlarıyla devam etti.

Sonraki Haber

Kazakistan’da Yaşayan Ahıska Türkleri Anavatanlarını Ziyaret Etti

14 Kasım 1944 yılında Gürcistan’ın Ahıska Bölgesi’nden Orta Asya’ya sürgün edilen Ahıska Türkleri Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) desteğiyle 75 yıl aradan sonra vatan toprağını ziyaret etti. Ahıska Türkleri Stalin’in emri ile 1944 yılında...