Haberler

13 Haziran 2023

TİKA TRT İş Birliğinde 7 Ülkeden 24 Gazeteciye İleri Seviye Yeni Medya Habercilik Eğitimi Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) iş birliğinde dost ve kardeş coğrafyalarda nitelikli insan kaynağının artırılmasına yönelik projeler gerçekleştirmeye devam ediyor.

TRT Ankara stüdyolarında verilen “Yeni Medya Habercilik İleri Seviye Eğitim” programına Balkanlar’da Arnavutluk, Bosna Hersek, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Makedonya ve Sırbistan’dan toplam 24 gazeteci katıldı.

Geçtiğimiz yıl Yeni Medya Habercilik Temel Seviye Eğitimini bölgede verilen dört ayrı eğitimle tamamlayan gazeteciler,  bu kez uygulamalı eğitimler için ülkemize geldi. Eğitim kapsamında kamerada görsel dil oluşturmanın temelleri, dijital medya ve tasarım, sosyal medya için video üretimi ve dijital medya yönetimi ve raporlama gibi alanlarda ders ve atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Bir haftalık eğitimin ardından düzenlenen sertifika töreninde konuşan TİKA Dış ilişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli “Başkanlığımızca en çok proje yaptığımız bölgelerden biri Balkanlar. Bu bölgeye verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Bu kapsamda insan kaynağının geliştirilmesini ve tecrübe paylaşımını önemsiyoruz” dedi.

TRT Eğitim Daire Başkan Yardımcısı Ubeydullah Yener ise medya sektörünün çok hızlı dijitalleştiğine dikkat çekerek “umarım bu eğitim sayesinde sizlerde dijital dünyada daha etkili içerikler üretirsiniz” dedi.

TİKA TRT iş birliğinde düzenlenen medya eğitimlerinin önümüzdeki dönemde farklı bölgelerden gazetecilere yönelik olarak uygulanmaya devam etmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde Elektrik Eğitim Atölyesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Güney Afrika Cumhuriyeti’nin Cape Town şehrinde bulunan Salesian Enstitüsüne Elektrik Eğitim Atölyesi kuruldu. Atölyenin açılış törenine Sosyal Kalkınma Bakanı Lindiwe Zulu, Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi Ayşegül Kandaş, TİKA...