Haberler

10 Aralık 2018

Türkiye’nin E-Devlet Tecrübesi Azerbaycan ile Paylaşıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve TÜRKSAT işbirliğinde Türkiye’nin e-devlet alanındaki tecrübeleri Türkiye'de düzenlenen programla Azerbaycan ile paylaşıldı.

Program kapsamında, Azerbaycan E-Devlet Geliştirme Merkezi yetkilileri Türkiye’ye gelerek, e-devlet uygulamaları çalışmalarını yürüten kurum ve kuruluşların deneyimlerini yerinde incelediler. 

TİKA tarafından yakın işbirliği yapılan Azerbaycan Cumhurbaşkanlığına bağlı Vatandaşlara Hizmet ve Sosyal İnovasyonlar Devlet Ajansı (ASAN Hizmet) bünyesinde faaliyet gösteren e-Devlet Geliştirme Merkezi'nden gelen uzmanlar, kamu hizmetlerinin e-Devlet Kapısı üzerinden elektronik ortamda vatandaş odaklı sunumu ile ilgili süreçler başta olmak üzere Türkiye’nin e-devlet ile ilgili pratiği, standartları ve hukuki düzenlemeleri ile ilgili bilgi alışverişinde bulundular. 

TİKA ve TÜRKSAT işbirliğinde uygulanan tecrübe paylaşımı programı kapsamında, ASAN Hizmet e-Devlet Geliştirme Merkezi personeline e-devletin altyapısı ve kurumsal mimarisi, e-devleti yöneten kurum ve onun yetkileri, bilgi sistemlerinin oluşturulması ve veri yönetimi alanında mevzuat, e-hizmetlerin, bilgi sistemlerinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi, elektronik belge yönetim sistemi, e-yargı uygulamaları, coğrafi bilgi sistemleri, e-sağlık hizmetleri gibi konularda tecrübeler paylaşıldı.

Bakanlıkların tecrübesi de paylaşıldı

Düzenlenen program kapsamında, Türkiye’nin e-devlet kapısı olan www.turkiye.gov.tr adresi özelinde sunulan hizmetler ve TÜRKSAT kurumsal deneyimlerinin yanı sıra, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen e-devlet uygulamaları katılımcılarla paylaşıldı. 

Program, e-devlet hizmet ve uygulamaları alanında Azerbaycan’ın kurumsal bilgi ve deneyimlerin geliştirilmesine katkı sağlayarak Azerbaycan’da kamu hizmetlerinin yapısal ve vatandaş odaklı dönüşümlerinde önemli bir konuma sahip ASAN Hizmet’in kurumsal kapasitesinin e-devlet uygulamaları bakımından güçlendirilmesine katkı sağlıyor.  

ASAN 400’ü aşkın alanda hizmet veriyor

ASAN Hizmet Azerbaycan'da son yıllarda yürütülen idari reformlar anlamında en önemli örneği temsil eden ve kamu hizmetleri alanında Birleşmiş Milletler'den ödül alan bir kurum olarak hizmet veriyor. Vatandaşlara pasaport, nüfus cüzdanı, ehliyet, ruhsat, tapu, arşiv, nikâh, ikamet ve çalışma izni alma başta olmak üzere devletçe sunulan kamu hizmetlerini tek merkezden bir çatı altında sunuyor. ASAN Hizmet, Azerbaycan’ın e-devlet kapısı olan e-gov.az ve diğer elektronik kaynaklar üzerinden vatandaşa 400’ü aşkın e-hizmeti ulaştırıyor.

TİKA ile ASAN Hizmet arasında verimli bir işbirliği zemini oluşturularak bugüne kadar kamu kurumlarına yönelik bilişim eğitimleri, ASAN Hizmet bünyesinde radyo kurulması, Azerbaycan’da e-vize uygulamasının başlatılması, ABAD Sanatkârlık Merkezi kurulmasına yönelik proje ve faaliyetler hayata geçirildi.  

Sonraki Haber

TİKA'nın Filistin'de Kurduğu Fidan Üretim Tesisi Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), tarım arazisi ve yeşil alan bakımından Filistin’in en zengin bölgesinde bulunan Cenin şehrinde fidan üretim tesisi kurdu. Filistin’in tarımsal üretime elverişli arazileri ile bilinen Cenin bölgesinde ağaçlandırma ve...