Haberler

14 Mayıs 2024

Afganistan’ın Badğis Devlet Üniversitesinde Su Arıtma Sistemi Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’ın kuzeybatısında yer alan Badğis Devlet Üniversitesinde içme suyu arıtma sistemi kurdu.

TİKA, Badğis Devlet Üniversitesinde içme suyu arıtma sistemi kurarak 1200 öğrenciye temiz içme suyu sağladı. Saatte 3.000 litre su üreten sanayi tipi üç cihazlı su arıtma sistemi, üniversitenin tuzlu su sorununu çözerek tarım ve içme suyu ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Projenin açılış törenine, TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz, Badğis Devlet Üniversitesi Rektör Yardımcısı Muhammed Neim Hakmal, İktisat Fakültesi Dekanı Sefiullah Sefa Efzeli, Ziraat Fakültesi Dekanı Muazzam Hakmal, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Törende söz alan TİKA Herat Koordinatörü Deniz, kalkınma projelerine verdikleri önemi belirterek bu tür temel ihtiyaçları karşılamaya devam edeceklerini söyledi.

Deniz, Afganistan’ın batısında yaşayan ve su sıkıntısı çeken halka yardım etmek için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Proje ile içme suyu şehir dışından temin edilme zorunluluğu olmadan Ziraat Fakültesi bünyesinde uygulamalı eğitimler verilebilecek.

Sonraki Haber

Uluslararası "1. İzmir Çocuk Kongresi" TİKA’nın Desteği İle Gerçekleştirildi

Bu yıl ilki düzenlenen "1. İzmir Çocuk Kongresi", Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkıları ile 9-11 Mayıs 2024 tarihleri arasında İzmir’de düzenlendi. Kongre, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden katılımın yanı sıra Türki Cumhuriyetlerden pek çok çocuk...