Haberler

11 Kasım 2019

Kolombiya’da Engelliler Yararına Yürütülen AR-GE Projesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından merdiven çıkabilen tekerlekli sandalye prototipinin geliştirilebilmesi için gerekli olan ekipman, Kolombiya Ulusal Eğitim Hizmetleri Merkezinde (SENA) düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

Kolombiya'nın ve Güney Amerika bölgesinin en büyük mesleki eğitim merkezlerinden olan Kolombiya Ulusal Eğitim Hizmetleri Merkezi (SENA) 1957 yılında kuruldu. Çalışanlara ve öğrencilere mesleki eğitim sağlayan SENA, başlıca; endüstri, girişimcilik, ticaret, tarım, madencilik ve besicilik alanlarında eğitim ve staj sağlıyor.

Kolombiya genelinde 52 eğitim merkezi bulunan SENA, kuruluşundan günümüze yaklaşık 10 milyon öğrenciye eğitim hizmeti sağladı.

TİKA tarafından destek sağlanan SENA Dizayn ve Metroloji Merkezinde ülkenin tüm bölgelerinden öğrenci ve eğiticiler inovasyon ve AR-GE çalışmalarını yürütüyor.

Kamu-Özel sektör işbirliğinde geliştirilen AR-GE çalışmaları sayesinde Kolombiyalı öğrenciler rekabetçi ekonomi ve verimli üretimi artıracak projelerde yer alarak deneyim ve tecrübe kazanıyor.

SENA Dizayn ve Metroloji Merkezinde merdiven çıkabilen tekerlekli sandalye prototipinin üretilebilmesi için, eğitmen, araştırmacı ve öğrencilerden oluşan özel bir ekip çalışmalarını sürdürüyor.

Merdiven çıkabilen tekerlekli sandalye projesine TİKA tarafından sağlanan destek ile Merkezde eğitim alan öğrenciler inovatif ürün tasarımını yapabilecek.

Ayrıca TİKA tarafından verilen destek, Kolombiya'da gündelik ve sosyal yaşamlarında kısıtlanan yürüme engellilere büyük bir umut sağladı.

Kolombiya hükümetinin öncelikli hedeflerinden olan yenilikçi üretim ve teknoloji geliştirilmesi (turuncu ekonomi) stratejisine uygun olarak gerçekleştirilen işbirliği kapsamında; 4 ay sürecek prototip geliştirme süreci sonunda elde edilen veriler ve deneyimin uluslararası alanda paylaşılarak, projenin uygulanmasının yaygınlaştırılması amaçlanıyor.

Bogota’da düzenlenen teslim törenine katılan SENA Genel Müdürü Carlos Mario Estrada şunları söyledi: "Bu proje öncelikle öğrencilerimizin yenilikçi ürün üretme becerilerini geliştirecektir. Fakat bu projenin çok daha önemli sosyal etkisi var. Eğitim Merkezimizde 2.000'den fazla farklı engelleri olan kişiye destek hizmeti sağlanmaktadır. TİKA'nın desteklediği proje sayesinde birçok hareket kabiliyeti kısıtlı ya da engelli Kolombiyalı engelsiz yaşayabilmek için bir araca sahip olacak. Bu sadece bir inovasyon projesi değil hem ülkemizde hem de dünyada engelli insanlara umut olabilecek sosyal bir projedir"

T.C. Bogota Büyükelçisi Ece Öztürk ise yaptığı konuşmada "Sadece Kolombiya değil tüm bölge için yenilikçi ve yaratıcı bir projeye ülke olarak destek vermek ve katılmaktan ötürü mutluluk duymaktayız. Proje sayesinde önemli sayıda engelli birey toplumla bütünleşebilecek ve gündelik hayatına sorunsuz şekilde devam edebilecek" dedi. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Kahire’de Mevlit Kandil’i Merasimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Kahire Yunus Emre Enstitüsü tarafından Türkiye'nin Kahire Büyükelçiliği rezidansında düzenlenen etkinlikte, Türkiye'den gelen Kadem Musiki Grubu semazenleri sema gösterisi yaptı. Mevlit Kandili münasebetiyle Mısır'ın başkenti Kahire'de Türk sanatçılar...