Haberler

02 Haziran 2015

Moğolistan Milli Müzesi Türk Eserleri Teşhir Salonu ve İdari Bölümü Hizmete Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Moğolistan’da, Moğolistan Milli Müzesi Türk Eserleri Teşhir Salonu ve İdari Bölümünün tadilatı tamamlanarak hizmete açıldı.

TİKA, Moğolistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Moğolistan’da önemli projelere imza atan TİKA tarafından tadilatı tamamlanan Moğolistan Milli Müzesi Türk Eserleri Teşhir Salonu ve İdari Bölümü düzenlenen törenle hizmete açıldı. Törene, Türkiye Ulanbator Büyükelçisi Murat Karagöz, TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, TİKA Başkan Danışmanı Kamil Kolabaş, TİKA Ulanbator Program Koordinatörü Doç. Dr. Ekrem Kalan ve TİKA yetkilileri katıldı.

TİKA Başkan Yardımcısı Maskan, yaptığı konuşmada Türklerin ata yurdu olan Moğolistan’a geldiğine çok memnun olduğunu ifade ederek Türkiye ve Moğolistan için çok değerli kültürel ve tarihi mirasın gelecek nesile aktarılması, tüm dünyada Moğolistan’daki Türk Anıtları’nın tanıtılmasına katkı sağlayan projeyi hayata geçirmenin mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi.

Moğolistan Milli Müze Müdürü D. Sühbaatar ise yaptığı konuşmada bahse konu projenin gerçekleştirilmesi için büyük emek harcayan TİKA Ulanbator PKO’ya teşekkürlerini sunarak 10 yıl önce müzelerine getirilerek serildiği Türk dönemine ait eserlerin korunmasına çok büyük katkı sağlandığını ve tarihi ve kültürel mirasların koruma altına aldığından memnuniyetini sundu.

Sonraki Haber

Afganistan Aziz Afgan Okulu Yeni Sınıf ve Laboratuvarlarına Kavuştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından mülteci akını nedeniyle derslik sıkıntısı çeken, Aziz Afgan Okulu’nun yedi sınıflık B bloğu onarılarak hizmete açıldı. TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Özellikle Afganistan’da eğitim alanında...