Haberler

03 Şubat 2015

Sudan’da Türk Üniversiteleri İşbirliği Forumu ve Eğitim Fuarı Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Çankırı Karatekin Üniversitesi işbirliği ile Sudan’ın başkenti Hartum’da 1. Sudan-Türk Üniversiteleri İşbirliği Forumu ve Eğitim Fuarı düzenlendi.

TİKA, Sudan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Sudan’ın başkenti Hartum’da düzenlenen Türk Üniversiteleri İşbirliği Forumu’na Türkiye’den 24, Sudan’dan ise 35 üniversite katıldı. Forumda iki ülke üniversiteleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi, ortak bilimsel ve teknik çalışmalar ile karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişim programları ele alındı. Forum kapsamında iki ülke üniversiteleri ortak eğitim fuarı da açtı. İlginin yüksek olduğu fuarda, ayrıca Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Yunus Emre Enstitüsünün de stantları yer aldı.

Forumun açılışına Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hasabo Muhammed Abdurrahman onur konuğu olarak katıldı. Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi Cemalettin Aydın, Başkent'teki forumun açılışında yaptığı konuşmada, bilim ve kültüre büyük önem veren İslam dininin adının, bugünlerde terörle birlikte anılmasından üzüntü duyduğunu ifade ederek, dünyanın çeşitli yerlerinde, terör saldırılarında hayatını kaybedenleri saygıyla andığını belirtti

İki ülke arasında bir çok alanda olduğu gibi eğitimdeki iş birliğinin önemli olduğunu vurgulayan Türkiye'nin Hartum Büyükelçisi Aydın, Türkiye'nin Sudan'ı her zaman kardeş olarak gördüğünü aktardı. Türk üniversiteleri adına bir konuşma yapan Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali İbrahim Savaş da söz konusu forumun her iki ülke üniversiteleri için büyük bir fırsat olduğunu belirterek, işbirliğinin artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

Foruma onur konuğu olarak katılan Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hasabo Muhammed Abdurrahman ise Türkiye ile her zaman, her konuda iş birliğine hazır olduklarını söyledi. İslam dünyasının önceliğinin bilimde ilerlemek olduğunu vurgulayan Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdurrahman, gençliği ve gelecek kuşakları eğitmenin önemine değinerek, “Gençleri eğitmek, toplumu kalkındırmanın en önemli yöntemidir. Eğitim önceliğimizdir. Türkiye ile Sudan üniversiteleri arasındaki iş birliği her iki ülkeye kuşkusuz fayda sağlayacaktır. Sudan, Türkiye için her zaman Afrika'ya açılan bir kapıdır. Türkiye bizim için önemli ve kardeş bir ülkedir” diye konuştu.

Forumun açılışında konuşan TİKA Sudan Koordinatörü Yahya Acu, Müslüman alimlerin geçtiğimiz asırlarda bilime ve medeniyete yaptığı katkılardan ve İslam medeniyetinin milletlere kazandırdığı yeniliklerden bahsederek, iki ülke üniversitelerinin yapacağı ortak çalışmaların, bilimde yeniden dünyaya yön verecek çalışmalar olması temennisinde bulundu.  

Hartum'daki Dostluk Uluslararası Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen forumun sonunda Türk ve Sudan üniversiteleri arasında toplam 180 işbirliği anlaşması imzalandı.

Sonraki Haber

Ulçin İslam Birliği Eğitim ve Kültür Merkezi TİKA Desteğiyle Hizmete Açıldı

Karadağ’ın güneyinde bulunan Ülgün (Ulçin) şehrinde yaşayan gençlerin eğitim ve kültür faaliyetlerini gerçekleştirecekleri Ulçin İslam Birliği Eğitim ve Kültür Merkezi, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tadilat ve donanımı gerçekleştirilerek hizmete açıldı. TİKA, Karadağ’da...