Haberler

29 Mayıs 2017

TİKA’dan Brezilya'da İftar

SAO Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bilal Al Ghabash Mescidi'nde Afrika kökenli Müslümanlara iftar programı düzenlendi.

SAO Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde, TİKA Bilal Al Ghabash Mescidi'nde Afrika kökenli Müslümanlara iftar programı düzenlendi.

Türkiye'nin Sao Paulo Başkonsolosluğunun organizasyonunda yapılan iftar öncesi, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ve Sao Paulo Başkonsolosu Serkan Gedik davete katılanlarla sohbet ederek, sıkıntı ve taleplerini dinledi.

TİKA'nın iftar programına gelen Afrika kökenli Müslümanlar oruçlarını muzla açarken, iftar sofrasında çorba, tas kebabı, pilav, salata, tatlı, su ve meşrubat ikram edildi. Çetin ve Başkonsolos Gedik, iftar sonrası Sao Paulo'daki Müslüman cemaat liderleri ile bir araya geldi. Program ihtiyaç sahiplerine ramazan erzak paketi dağıtımıyla son buldu.

Sao Paulo'daki Kanserli Çocukları Tedavi Enstitüsüne Tıbbi Cihaz ve Ekipman Desteği

Brezilya'da, TİKA tarafından Türkiye'nin Sao Paulo Başkonsolosluğu aracılığı ile gelen yardım talebi üzerine Kanserli Çocukları Tedavi Enstitüsüne tıbbi cihaz ve ekipman desteği verilmesi için protokol imzalandı. Enstitüye yapılacak biyomedikal kap mühürleme cihazı, pediatrik beşik ve klima yardımı, Brezilya'da temsilciliği bulunmayan TİKA'nın ülkedeki ilk projesi oldu. Kanserli Çocukları Tedavi Enstitüsündeki imza törenine enstitünün Başhekimi Dr. Vicente Odone Filho, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ile Sao Paulo Başkonsolosu Serkan Gedik katıldı.

İmza töreninin ardından TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Çetin, Başkonsolos Gedik ve konsolosluk personeli, tedavi gören çocuklara aralarında oyuncakların da bulunduğu hediyeler dağıttı. Türk heyetine enstitüyü gezdirerek bilgi veren Dr. Filho, ihtiyaç duydukları tıbbi cihaz ve ekipmanların Türkiye tarafından sağlanmasından dolayı mutluluklarını ve TİKA'ya minnettarlıklarını ifade etti.

TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Çetin ise yaptığı açıklamada, böyle başarılı bir çalışmaya katkı sunmaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirterek, "Latin Amerika'da TİKA olarak özellikle çocuklara yönelik sağlık projelerine her zaman açığız." dedi. Sao Paulo Başkonsolosu Gedik ise, “Enstitü yetkilileri, tedavide yüksek başarı oranı ve ücretsiz hizmetleriyle ülke geneli ve Güney Amerika'da öncelikli olarak tercih edilen bir kurum olduklarını, bağışlar sayesinde özel hastanelerle rekabet edebildiklerini ancak talep ettikleri ekipmanlarla çok daha kaliteli hizmet verebileceklerini vurguladılar” ifadesini kullandı. 

Sonraki Haber

Zigetvar Kanuni Sultan Süleyman Türbe Palankası Kazı ve Araştırmalar Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) öncülüğünde Kanuni Sultan Süleyman'ın kayıp mezarının araştırılması projesi kapsamında "Zigetvar Kanuni Sultan Süleyman Türbe-Palankası Kazı Araştırmaları Sempozyumu" yapıldı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kültür Kongre Merkezi'nde düzenlenen sempozyumun açılışında...