Haberler

30 Mart 2020

TİKA’nın Gazze'de İnşa Ettiği Hastane Korona İle Mücadelede Filistinlilerin Umudu Olacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Gazze’de inşa edilip modern tıbbi ekipmanlarla donatılan hastane Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kovid-19’la mücadele için Filistin makamlarına devredildi.

Türkiye’nin kurduğu Gazze Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi, abluka altında olmasından dolayı sağlık sisteminin zor günlerden geçtiği Gazze’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelesinde Filistinlilerin umudu olacak.

TİKA’nın dünya çapında inşa ettiği sağlık merkezleri bölge halklarına şifa umudu olurken, koronavirüsün küresel bir salgın haline geldiği bu dönemde de bu merkezler birer kale konumunda bulunuyor.

TİKA tarafından inşa edilen Filistin’in en büyük sağlık merkezi Gazze Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı doğrultusunda koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında Filistinli yetkililere devredildi.

Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye, 20 Mart’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Gazze’de görülen Kovid-19 salgını nedeniyle Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesinin “geçici karantina hastanesi” olarak kullanılmasına yönelik kendilerine devredilmesini talep etmişti. Talebi olumlu karşılayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla süreci başlatan TİKA, hastanenin devri konusunda Gazze İslam Üniversitesi ve Filistin Sağlık Bakanlığı ile temasa geçmişti.

TİKA ve Gazze İslam Üniversitesi Rektörlüğü arasında hastanenin devrine ilişkin geçici bir devir teslim tutanağı hazırlanarak imzalandı. Hastanenin tam ve eksiksiz olarak 26 Mart 2020 itibarıyla Gazzelilere devredildi.

– Cumhurbaşkanının talimatı ile Gazze’de hastane inşaatı çalışmaları başlatıldı

2010’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde Gazze İslam Üniversitesi Mütevelli Heyetince yapılan ziyaret esnasında Gazze’de üniversiteye bir eğitim-araştırma hastanesi yapılması talebi gündeme gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi’nin yapımı konusunda TİKA’yı talimatlandırdı ve 2011 yılında çalışmalara başlandı.

Gazze İslam Üniversitesi Tıp Fakültesi yerleşkesinde inşa edilmeye başlanan hastane, uygulan ambargo ve 2012 ile 2014’teki Gazze savaşlarının yol açtığı mal ve insan hareketliği kısıtlanması nedeniyle ancak 2017’de tamamlanabildi.

İsrail’in uyguladığı ağır abluka ve ambargo koşulları altında yapımı tamamlanan hastanenin modern tıbbi ekipmanla donatılması TİKA aracılığıyla bir Türk firması tarafından gerçekleştirildi.

– Filistin’in en büyük ve en modern hastanesi

Toplamda 33.400 metrekare kapalı alandan oluşan hastane, birbiri ile bağlantılı 8 blok, 4 ameliyathane, yoğun bakım üniteleri, laboratuvarlar ve 180 odadan oluşuyor. Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi sadece Gazze’nin değil, Filistin’in en büyük ve en modern hastanesi konumunda.

TİKA yarıca Filistin’in Batı Şeria bölgesindeki 40 bin nüfuslu Tubas bölgesinin ilk hastanesi olma özelliği taşıyan Tubas Türk Hastanesi, 2012’de tamamladı. Tıbbi donanımın sağlanmasıyla 2014’te hizmete giren 30 yataklı hastane, çevre şehirlerden de gelen hastalarla birlikte her yıl yaklaşık 40 bin hastaya hizmet veriyor. 

Türkiye TİKA aracılığıyla koronavirüs ile küresel düzeyde mücadele ediyor

TİKA’nın Gürcistan’da yenilediği Batum Enfeksyion Hastalıkları Hastanesi ve Kırgızistan’daki Kırgız-Türk Dostluk Hastanesi de Türkiye’nin koronavirüs salgını ile küresel düzeydeki mücadelesinde çok önemli iki merkez konumundalar.

Sonraki Haber

TİKA Kabil Üniversitesin’de Araştırma ve Uygulama Bahçesi Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da Kabil Üniversitesi, Ziraat Fakültesine kurulan bahçeye Türkiye’den götürülen 10’un üzerinde tür içeren kiraz, erik ve şeftali fidanları dikildi. Afganistan Kabil Üniversitesi Ziraat Fakültesine Meyvecilik Araştırma ve...