Haberler

16 Nisan 2013

TİKA'dan Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Personel Yönetimi Merkezi Yönetici ve Uzmanları Eğitim Programına Destek

Türk işbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, 15 -20 Nisan 2013 tarihlerinde, Devlet Personel Başkanlığı işbirliğinde yürütülecek eğitim programı, 16 Nisan 2013 Pazartesi günü Devlet Personel Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu’nun Kazak Heyeti’ni makamında kabulüyle başladı.

Görüşmeye, Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Personel Yönetimi Merkezi, Bilgi Güvenliği ve Teknik Destek Bölümü Genel Müdürü Issatay Sagındıkov Başkanlığındaki heyet, Orta Asya ve Kafkaslar Daire Başkanı Dr. Ali Özgün Öztürk, Kazakistan ülke sorumluları ile Devlet Personel Başkanlığı uzmanları katıldı.

Görüşmede konuşan, Devlet Personel Başkanı Kumbuzoğlu, kamu yönetimi ve insan kaynakları konularında yeni düzenlemelere gidilmesi, insan kaynakları yönetiminin desteklenmesi ve reform düzenlemeleri gibi konularda Kazakistan Cumhuriyeti Kamu Hizmeti Ajansı ile Devlet Personel Başkanlığı arasında 11 Ekim 2012 tarihinde beş yıl süreli bir protokolün imzalandığını söyledi. Devlet Personel Başkanı Kumbuzoğlu, protokolün imzalandığı tarih itibariyle çalışmaların karşılıklı ziyaretler ile sürdürüldüğünü kaydetti. TİKA’nın faaliyetlerine ilişkin memnuniyetini dile getiren Devlet Personel Başkanı Kumbuzoğlu, dost ve kardeş ülke Kazakistan ile işbirliğinin her alanda artarak devam etmesi temennisinde bulundu.

Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Personel Yönetimi Merkezi, Bilgi Güvenliği ve Teknik Destek Bölümü Genel Müdürü Sagındıkov ise görüşmede yaptığı konuşmada, Büyük Öğrenci Projesi kapsamında 1992 yılında Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde yürütülen çalışmada yer aldığını söyledi. Kazakistan Cumhuriyeti Devlet Personel Yönetimi Merkezi, Bilgi Güvenliği ve Teknik Destek Bölümü Genel Müdürü Issatay Sagındıkov, TİKA’nın Türk Cumhuriyetlerinin kalkınmalarına sağladığı katkıların büyüklüğünü belirterek, TİKA’nın günümüzde de bu ülkelerle faaliyetlerine devam ettiğini memnuniyetle ifade etti.

Söz konusu program dâhilinde Kazak Heyete, Devlet Personel Başkanlığı’nın teşkilat yapısı, görev ve yetkileri, kamu personel sistemi, e-devlet ve elektronik ortamda hizmet sunumu, ÖSYM Başkanlığında kamu personel seçme sınav sistemi, kamu personelinin istihdamı ve merkezi seçme sınavı, sosyal Güvenlik Başkanlığı ile ‘Hizmet takip projesi’ konularında bilgilendirilecek. Ayrıca, Türkiye’de yerel yönetim sistemi konusunda Beypazarı Belediyesi tarafından çalışma yürütülecek ve belediyenin faaliyetleri tanıtılacak.

Kazak Heyet, sosyal ve kültürel program çerçevesinde İstanbul gezisinin ardından ülkelerine uğurlanacak.

Sonraki Haber

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan TİKA'nın Moğolistan'daki Faaliyetlerini İnceledi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki heyet Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın Moğolistan’daki faaliyetlerini inceledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Moğolistan Meclis Binası’ndaki heyetler arası görüşme öncesinde yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki dostluk ve işbirliğini...