Haberler

18 Ekim 2022

Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni’ne TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla, Türkiye Yazarlar Birliği tarafından bu yıl 15’ncisi düzenlenen “Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni” 13-15 Ekim 2022 tarihlerinde Bursa’da, 16 Ekim 2022 tarihinde ise Konya’da düzenlendi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Konya Selçuklu Belediyesinin ev sahipliğinde ve TİKA’nın destekleriyle Türkiye Yazarlar Birliği tarafından düzenlenen “Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni” 13-15 Ekim 2022 tarihleri arasında Bursa Büyükşehir Belediyesi Tayyare Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. 16 Ekim’de Konya’da devam eden programa yurt içi ve dışından gelen 80 şair katıldı.

İki yılda bir Türk dünyasının farklı ülkelerinde organize edilen ve üç gün süren programda, 30 yıl önceki ilk etkinliğe katılıp, bugün hayatta olmayan Bahattin Karakoç, Abdurrahim Karakoç, Erdem Beyazıt, Mehmet Akif İnan, Rauf Parfi, Ragıp Karcı, Tomambay Moldagali, Hamit Nutki, Mehmet Aslan ve Osman Turkay adına şiir fasılları düzenlenerek hatıraları yaşatıldı.

Ayrıca organizasyon kapsamında Niyazi Misri büyük ödülüne Özbekistanlı şair Hurşit Davronov, Eşrefoğlu Rumi ödülüne  Kazakistanlı Akushtap Baktygareeva ve Süleyman Çelebi büyük ödülüne de Kosavalı şair Iskender Muzbeg layık görüldü.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, programda, şiir dostlarını şiir şehri Bursa’da ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Bursa’nın Osmanlı devri edebiyatının ilk nüvelerinin verildiği yer olduğunu belirten Aktaş, şöyle konuştu:

“Bir devletin sağlam temeller üzerine inşa edilmesinin ve geleceğe emin adımlarla ilerlemesinin ancak kendine has edebiyat, sanat eserlerinin vücut bulmasıyla mümkün olabilir. Ecdadımızdan aldığımız mirasa sahip çıkmak, yeni üretimlere ve tanışıklıklara zemin hazırlamak adına Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. “Türkçenin Uluslararası Şiir Şöleni” gibi gelenekleşmiş faaliyetlere destek olmak bizim için gurur verici. 30 yıl önce Bursa'da başlatılmış bir programa Osmanlı’nın dibacesi olan Bursa’da tekrar ev sahipliği yapmak mutluluk verici. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum."

Türkiye Yazarlar Birliği Genel Sekreteri Mehmet Kurtoğlu ise Türk dünyasının en büyük ve geniş katılımlı edebiyat ve kültür faaliyeti olan şölenin 1992 yılında Bursa’da başladığını hatırlatarak, programa ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi ile TİKA’ya ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkçenin Şiir Şöleni Daimi Başkanı Mehmet Doğan da şölenin ilk programının Bursa’da düzenlenmesinin tesadüf olmadığını anlatarak, “Bu ateşi gönüllere Gümüşlü Kümbet’in ebedi sakini Osman Gazi düşürdü. Birçok edebi ismin yetiştiği topraklarda olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Kayalar: "AA'yla Düzenlediğimiz Savaş Muhabirliği Eğitimine Tüm Dünyadan Talep Var"

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar, Anadolu Ajansı (AA) ve Polis Akademisi iş birliğiyle yürütülen savaş muhabirliği eğitimine tüm dünyadan talep olduğunu, bu yıl 16 ülkeden 30 yabancı medya mensubunun eğitime katıldığını...