Haberler

26 Ocak 2024

Filistin’de Afet Yönetiminden Sorumlu Sivil Savunma Genel Müdürlüğüne Destek 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), afet yönetiminden sorumlu Filistin Sivil Savunma Genel Müdürlüğüne kurumsal kapasitenin geliştirilmesine yönelik ekipman desteğinde bulunuldu. 

Filistin Sivil Savunma Genel Müdürlüğünün kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi, bu sayede müdahale sürelerinin iyileştirilmesi ve daha az can kaybının yaşanması amacıyla ihtiyaç duyulan motorlu hidrolik kesme makineleri ile akülü hidrolik kesme makinesinin yanı sıra yangınlara müdahaleler için gerekli basınçlı hava solunum cihazları TİKA tarafından temin edilerek, Filistinli yetkililere teslim edildi. 

Düzenlenen teslim törenine T.C. Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer, TİKA Filistin Koordinatörü Orhan Aydın, Filistin Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Cengiz Eroğlu, Filistin Sivil Savunma Genel Müdürü Tümgeneral Alabed İbrahim Khalil ve diğer kurum yetkilileri katıldı.  

Tümgeneral Khalil törende yaptığı konuşmada, içinde bulundukları zor şartlarda desteğini esirgemeyen ve kendilerini yalnız bırakmayan Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve TİKA’ya teşekkür etti.  

Filistin Sivil Savunma Genel Müdürlüğü geçtiğimiz yıl ülkemizde yaşanan deprem felaketi sonrası ivedilikle seferber olarak ülkemize arama kurtarma ekiplerini sevk etmişti.  

Filistin İçişleri Bakanlığı bünyesinde 1996 yılında kurulan Sivil Savunma Genel Müdürlüğü, Batı Şeria’da 11 vilayette 49 itfaiye-arama kurtarma merkezi aracılığıyla 3 milyon Filistinliye hizmet veriyor. Ülkedeki afet yönetiminden sorumlu olan kuruluş, kısıtlı imkânlarla her yıl binlerce yangın, trafik kazası, göçük ve deprem vakasına müdahale ediyor. Sivil Savunma ekipleri ayrıca bu alanlarda sivillere yönelik eğitimler de düzenliyor. 

Sonraki Haber

TİKA'nın İnsanlık Köprüsü: Ukraynalı Çocuklar, Türkiye'de Unutulmaz Bir Deneyim Yaşıyor 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Kiev Büyükelçiliği, Ukrayna Sumi Valiliği ve Muğla Valiliği iş birliğiyle gerçekleşen program, savaş mağduru 33 çocuğa umut ve morallerini yeniden kazandırıyor.  TİKA, Türkiye'nin Kiev Büyükelçiliği, Ukrayna Sumi Valiliği ve Muğla Valiliği iş birliğiyle düzenlenen program kapsamında,...