Haberler

05 Nisan 2024

Gine’de Yer Fıstığı Yağı ve Ezmesi Üretim Atölyesi Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gine Yer Fıstığı Üreticileri Birliği’nin ortak çalışmasıyla Keitayah Beldesinde, yer fıstığı yağı, ezmesi ve tozunun üretildiği bir atölye kuruldu.

Toplamda 80 ailenin faydalanacağı proje kapsamında, TİKA tarafından üreticilere kabuk kırma makinesi, yağ ekstraksiyon ünitesi, fıstık ezme ve öğütme ünitesi gibi teknik makineler temin edildi.

Projenin hayata geçirilmesinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sunan Keitayah Belediye Başkanı Mohamed Bah, yer fıstığı üreticileri adına büyük bir eksikliğin giderildiğini belirtti.

Yer fıstığının katma değerinin arttırılması bekleniyor

İşlenmemiş halde yerel pazarlarda satışa sunulan yer fıstığının, yağa, ezmeye ve toza dönüştürülmesiyle katma değerinin arttırılması öngörülüyor.

Bu durumun ülkede sıklıkla tüketilen yağın ithalatının azaltılmasına, hasat sonrası kayıpların önüne geçilmesine, ürünlere katma değer kazandırılmasına, istihdam kapısının oluşturulmasına ve kadınların ekonomik özgürlüklerini elde etmelerine katkı sağlaması hedefleniyor.

Sonraki Haber

Güney Afrika’da Yetimler İçin İftar Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Ramazan’ın bereketini Güney Afrika Cape Town şehrinde yetimler ile paylaştı. TİKA ve Cape Town’da faaliyet gösteren İslami Kurumu Müslüman Fıkıh Konseyi (Muslim Judicial Council) iş birliğinde gerçekleştirilen Ramazan...