Haberler

06 Mayıs 2024

KKTC’de Kütüphanesi Olmayan Okula, TİKA’dan “Otobüs Kütüphane” Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından geri dönüşümü desteklemek amacıyla hayata geçirilen ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bir ilk olan “Otobüs Kitap Kütüphanesi” hizmete açıldı.

1977’den bu yana eğitim öğretimini sürdüren Değirmenlik Lisesinde, hurdadan hibe edilen bir otobüsün içi TİKA tarafından kütüphaneye dönüştürüldü. Otobüsün ön kısmına tente çekilerek öğrencilerin hem kitap okuyabilecekleri hem de sosyalleşebilecekleri bir alana oluşturuldu.

Değirmenlik Lisesinin mevcuttaki kütüphanesi derslik yetersizliğinden ötürü sınıfa çevrildiğinden kütüphanesi bulunmamaktaydı. Projenin öğrenciler açısından okumaya teşvik edici niteliğinin yanı sıra çevresel duyarlılığı da geliştirmesi hedefleniyor.

“Şampiyon Melekler ve Birkan Uzun Kütüphanesi”

Oluşturulan otobüs kütüphaneye, 6 Şubat depremlerinde Adıyaman’da hayatlarını kaybeden Gazimağusa Türk Maarif Koleji Yıldız Kız ve Yıldız Erkek Voleybol takımı kafilesi ile Antarktika’nın en yüksek noktası Vinson Dağı’nın zirvesinde KKTC bayrağını dalgalandıran ve ABD’de geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybeden KKTC’li dağcı Birkan Uzun anısına “Şampiyon Melekler ve Birkan Uzun Kütüphanesi” ismi verildi.

Değirmenlik Lisesi yılsonu etkinlikleri kapsamındaki açılış programına, Değirmenlik-Akıncılar Belediye Başkanı Ali Karavezirler, TİKA Lefkoşa Koordinatörü Havva Pınar Özcan Küçükçavuş, Birkan Uzun’un babası, KKTC MEB Genel Orta Öğretim Dairesi Müdürü Cengiz Topel Uzun, Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Başkanı Ruşen Karakaya, veliler, okul idaresi ve öğrenciler katıldı.

Program kapsamında öğrenciler tarafından çeşitli etkinlikler düzenlenirken öğrenciler tarafından oluşturulan sergiler ziyaret edildi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kamerun’da Geleneksel Neem Yağı Üretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA), Kamerun’un Maroua şehrinde neem yağı üreten Sahel Kooperatifine makine ve ekipman desteği sağlandı. Türkiye’nin Yaounde Büyükelçisi Volkan Işıkçı, TİKA yetkilileri, Maroua Eğitim Programları Sorumlusu Haoua Diddi ve kooperatif...