Haberler

24 Nisan 2024

Tanzanya’da “Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş” Eğitimi Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Tanzanya Sağlık Bakanlığı iş birliğiyle gerçekleştirilen “Afet ve Acil Durum Müdahalelerine Giriş” (ADG+) eğitimi programı başarıyla tamamlandı.

Darüsselam’da hizmet veren hastanelerde görevli 33 sağlık çalışanına yönelik eğitim programı, Türkiye’den 5 acil tıp uzmanı tarafından gerçekleştirildi.

Eğitim programının açılışında, Tanzanya Sağlık Bakanlığı adına Dr. Elias Kwesi, TİKA Darüsselam Koordinatörü Filiz Şahinci, MUHAS’tan Prof. Emmanuel Balandya, Dr. Peter Wangwe ve Dr. Said Kilindimo yer aldı.

Ayrıca, Muhimbili Ulusal Hastanesi Acil Servis Bölüm Başkanı Dr. Juma Mfimanga ve diğer doktorlar da programa katılanlar arasındaydı.

Programın açılışında konuşan Dr. Kwesi, son günlerde yaşanan sel felaketleri ve yağışların neden olduğu kazaların üzücü olduğunu belirtirken, Türkiye’nin afet ve acil durum kapasitesini artırmaya yönelik desteğinin önemine vurgu yaptı.

Kwesi, TİKA ile Türkiye Sağlık Bakanlığına teşekkür etti.

Rektör Yardımcısı Prof. Balandya ise programın, eğitim alan sağlık personelinin meslektaşlarını eğitmesi ve Tanzanya’nın acil tıp alanındaki tek üniversitesine gerekli materyalleri sağlaması açısından büyük faydaları olduğunu kaydetti.

TİKA Darüsselam Koordinatörü Şahinci ise yaptığı konuşmada, Tanzanya’daki çeşitli alanlarda gerçekleştirilen 300 proje ve faaliyetin yanı sıra Muhimbili Ulusal Hastanesinde Türkiye’nin destekleriyle kurulan ilk ve tek bağımsız çocuk acil servisinin de önemine değindi.

Son olarak, TİKA tarafından dünya genelinde 800 sağlık çalışanına “Afet ve Acil Müdahaleye Giriş” eğitimi verildiği belirtildi.

Sonraki Haber

Cezayir’in Kurucu Lideri Emir Abdülkadir’in Bursa’da Geçirdiği Yılları Anlatan Kitap Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla hazırlanan, Fransız sömürgeciliğine karşı mücadelesiyle bilinen Cezayir’in ulusal kahramanı ve kurucu lideri Emir Abdülkadir’in Fransa’daki sürgün yıllarından sonra Bursa’da yaşadığı iki yılını ele alan kitabın tanıtımı yapıldı....