Haberler

05 Mart 2024

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Fildişi Sahili’ndeki TİKA Projesinin Açılışını Gerçekleştirdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İslam İşbirliği Parlamenter Asamblesi (İSİPAB) 18’inci Konferansı’na katılmak üzere geldiği Fildişi Sahili’nde, Grand Bassam şehrindeki Grand Bassam Kız Yetimhanesi’ni ziyaret ederek Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yaptırılan okul öncesi sınıfın açılışını gerçekleştirdi.

1972 yılında kız ve erkek öğrenciler için kurulan yetimhane, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Şubat 2016’da Fildişi Sahili’ne gerçekleştirdiği ziyaretinde eşi Hanımefendi Sn. Emine Erdoğan ve Fildişi Sahili Cumhurbaşkanının eşi Sn. Dominique Claudine Ouattara tarafından kız yetimhanesi olarak açılmıştı. Fildişi Sahili Kadın, Aile ve Çocuk Bakanlığına olan yetimhanede 5-21 yaş arasında 133 kız eğitim görmekte. Yetimhanede çocuklar için kültürel, fiziksel ve sosyal faaliyetlerin yanı sıra el işi becerilerini geliştirmek amacıyla kurslar düzenlenmekte.

Kütüphane, yemekhane, sağlık ocağı, bilgisayar odası, oyun alanı ve çeşitli atölyelerden müteşekkil bir kampüsten oluşan yetimhane bünyesinde, TİKA tarafından yaptırılan anaokulu sınıfının açılış töreni, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş ve eşi Sevgi Kurtulmuş, Fildişi Sahili Kadın, Aile ve Çocuk Bakanı Nasseneba Toure, İslam İşbirliği Parlamenter Asamblesi (İSİPAB) Türkiye Delegasyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdürrahim Dusak, İSİPAB Türkiye Delegasyonu Üyesi ve AK Parti Adana Milletvekili Ahmet Zenbilci, AK Parti Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, TBMM Genel Sekreteri Talip Uzun ve Türkiye’nin Abidjan Büyükelçisi Deniz Erdoğan Barım’ın katılımları ile gerçekleştirildi.

Kurtulmuş, açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Fildişi Sahili’nin özellikle son yıllarda çok yakın ilişkisi bulunan ve bu ilişkilerini geliştirmeye devam eden iki dost ve kardeş ülke olduğunu belirtti. İki ülkenin devlet başkanlarının karşılıklı ziyaretleriyle Türkiye ve Fildişi Sahili arasındaki ilişkilerinin çok daha hızlı bir şekilde gelişmeye başladığını dile getiren Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016’da Fildişi Sahili’ne gerçekleştirdiği ziyaretinde eşi Emine Erdoğan’ın yetimhanenin renovasyonu sonrasındaki açılış törenine katılmasıyla da Grand Bassam Kız Yetimhanesi’nde dostluğun ete kemiğe büründüğünü ifade etti.

Kurtulmuş ayrıca açılışta emeği geçen TİKA çalışanlarına teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA’nın desteklediği “Arazi Yönetiminde Dijital Teknolojiler” Başlıklı Eğitim Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve Gürcistan Adalet Bakanlığı Milli Kayıt Ajansı iş birliğinde, Bilişim Yönetim Programı (BYP) kapsamında geliştirilen “Arazi...