Haberler

26 Ocak 2024

TİKA Gambiya’da “Kanser Tarama ve Tanı Laboratuvarı” Kurdu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gambiya’da kadın sağlığı hizmetlerinin iyileştirilmesine destek olmak amacıyla kanser tarama ve tanı laboratuvarı kurdu.

TİKA, Gambiya C3G Derneği ve Gambiya Sağlık Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında Gambiya’nın Kanifing bölgesinde yer alan Bundung Anne ve Çocuk Sağlığı Hastanesi’ne rahim kanserinin erken teşhisine yardımcı olacak tıbbi ekipmanlar temin edildi.

Bundung Anne ve Çocuk Sağlığı Hastanesi’nde kurulan laboratuvarı açılışına; Türkiye’nin Banjul Büyükelçisi Tolga Bermek, Gambiya Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Omar Jah, TİKA Banjul Koordinatörü Şule Bayar, hastane çalışanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Büyükelçi Bermek, açılışta yaptığı açıklamada, TİKA’nın Gambiya’da 5 yıldır çeşitli sektörlerde faaliyet gösterdiğini belirterek, bu projenin insan odaklı ve hayat kurtaran bir proje örneği olduğunu söyledi.

Gambiya Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Jah ise Gambiya’daki kanser vakaları içinde rahim kanserinin görülme oranının yüzde 32 olduğunu kaydetti.

Jah, TİKA tarafından temin edilen tıbbi ekipmanlar sayesinde erken teşhis imkânına sahip olacaklarını ifade etti.

TİKA Banjul Koordinatörü Bayar ise TİKA tarafından kurulan laboratuvar ile Bundung Hastanesi bünyesinde bir ilki gerçekleştirdiklerini ve bu sayede rahim kanseri türlerinin erken tarama ve teşhisine olanak sağladıklarını belirtti.

Sonraki Haber

“TİKA’dan Afganistan'da Temiz Suya Erişme Destek”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın Cevizcan vilayetine bağlı Akça ilçesindeki atıl durumdaki su kuyusunu onararak, bölgede yaşayan 300 ailenin temiz su ihtiyacını karşıladı. Pervan Üniversitesi Eski Rektör Yardımcısı Seyid Mubin Haşimi, TİKA...