Haberler

05 Haziran 2024

TİKA ile İslam İşbirliği Teşkilatı Arasında İş Birliği Mutabakat Zaptı İmzaladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) arasında, İİT üyesi ülkeler için kalkınma ve insani yardım alanında kurumlar arası iş birliğini geliştirmek ve güçlendirmek amacıyla mutabakat zaptı imzalandı.

İİT’nin Cidde’de bulunan Genel Sekreterlik binasındagerçekleşen törende, TİKA Başkanı Serkan Kayalar ile İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Hissein Brahim Taha tarafından imzalanan mutabakat zaptı, kurumların kendi alanlarındaki bilgi birikimlerini, uzmanlıklarını ve iletişim ağlarını birleştirmeyi amaçlıyor.

Uluslararası kalkınma çabalarında ortak hedefler doğrultusunda iş birliği yapılması planlanan anlaşma, özellikle kalkınma iş birliği, yoksulluğun azaltılması ve başta doğal afetlerden veya çatışmalardan etkilenenler olmak üzere İİT üyesi devletler arasında kalkınma ve insani yardım alanında kurumlar arası iş birliğinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesini amaçlıyor.

Bu anlaşma, tarafların kalkınma iş birliğini artırarak, yoksulluğun azaltılması ve afetlerden etkilenen topluluklara daha etkili yardım sağlanması gibi önemli hedefleri içeriyor.

Mutabakat zaptı, İİT üyesi devletlerde yoksulluğun azaltılması, kırsal ve kentsel alanlarda eğitim, sağlık, su ve hijyen ile sürdürülebilir geçim kaynağı olanaklarının geliştirilmesi gibi çeşitli alanlarda kalkınma iş birliği projelerinin hayata geçirilmesini içeriyor. Ayrıca, kamu kurumlarına sosyal ve ekonomik programları uygulama konusunda teknik ve kalkınma yardımı sağlanması, İİT personeli ve İİT üyesi ülkelerin ilgili kurumlarının personeline yönelik kapasite geliştirme eğitimlerinin düzenlenmesi de bu zaptın kapsamına giriyor.

İmza töreninde konuşan TİKA Başkanı Serkan Kayalar, “İslam İşbirliği Teşkilatının önemli rolüne dikkat çekerek, imzalanan bu mutabakat vesilesiyle TİKA ve İİT arasındaki işbirliğinin daha da güçleneceğini” ifade etti.

İİT Genel Sekreteri Hissein Brahim Taha ise “Sahra Altı Afrika başta olmak üzere TİKA’nın tüm dünyada yaptığı çalışmaların taraflarınca büyük bir ilgi ile takip edildiğini belirterek imzalanan anlaşmanın hayırlı olmasını temenni ettiğini” ifade etti.

İmzalanan mutabakat zaptı, taraflar arasındaki ikili ilişkileri güçlendirmeye ve ortak kalkınma projelerinde iş birliği yapmaya yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

Sonraki Haber

TİKA, Somali'de Türkçe Eğitimini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Somali'de Türkçe eğitim imkanlarını geliştirmek amacıyla 1.000 öğrencinin ilk, orta ve lise eğitimi aldığı Bondhere Kız Yetimhanesi ve Okulunda iki Türkçe sınıfı oluşturdu. Mogadişu’da faaliyet gösteren okuda düzenlenen...