Haberler

10 Temmuz 2024

TİKA, Kamboçya’da Kaju Üretimini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği proje kapsamında, Kamboçya’da faaliyet gösteren Kraya Tarım Kooperatifine ekipman, işbaşı eğitim ve teknoloji transferi sağlandı.

TİKA, Kamboçya’da ekonomik üretim altyapılarını geliştirmek için önemli bir projeye imza attı. Proje kapsamında, Kraya Tarım Kooperatifine ekipman, işbaşı eğitim ve teknoloji transferi sağlandı. 147 üyesi bulunan kooperatifin katma değeri yüksek hammaddesi kaju olan ürünlerin üretimi hedefleniyor.

TİKA, CIWODA (Kamboçya Müslüman Kadınlar Kalkınma Derneği) ve Kraliyet Tarım Üniversitesi iş birliğinde gerçekleşen projenin teslim törenine, Kamboçya Başbakan Yardımcısı Temsilcisi Man Navy, Türkiye’nin Punom Pen Büyükelçiliğinden Onur Sezer, Kampong Thom Vali Yardımcısı Prem Rotha, CIWODA Daimi Genel Sekreter Yardımcısı Man Chinda ve TİKA uzmanları Burak Sarıtarla ile Mehmet Ali Yetiş katıldı.

2025 yılı ilk çeyreğinde tamamlanması planlanan projenin ilerleyen aşamalarında, kooperatifin pazarlama olanaklarının geliştirilmesi, piyasa kalitesinde üretim yapması için eğitim ve fuar katılımı sağlanacak.

Sonraki Haber

TİKA Arnavutluk’ta Arıcılığın Gelişimini Destekliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Arnavutluk’un Korçe Bölgesinde tarımda gençlerin teşviki ve modern arıcılığın desteklenmesi amacıyla Korçe İl Konsey Başkanlığı ile iş birliği protokolü imzalanarak projenin ilk aşaması olan eğitim süreci başlatıldı....