Haberler

28 Mayıs 2024

TİKA Macaristan’daki Meslek Okulunun Mutfağını Yeniledi

Macaristan’da eğitim hizmetlerini sürdüren BKSZC Mátyás Szamos Teknik Yüksekokul ve Mesleki Eğitim Okulunun mutfak bölümü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle yenilendi.

1965 yılında kurulan ve 1990 yılından bu yana otelcilik sektöründe faaliyet gösteren BKSZC Mátyás Szamos Teknik Yüksekokul ve Mesleki Eğitim Okulu, modernizasyon çalışmaları kapsamında mutfak bölümünü genişletilerek modern ekipmanlar temin edildi.

İsmini Macar şekerleme endüstrisinde tanınmış bir uzman olan Mátyás Szamos’tan almakta olan okul, turizm, otelcilik, pastacılık, garsonluk, restoran şefliği ve aşçılık gibi alanlarda lise düzeyinde eğitimler veriyor.

Açılış töreni

Projenin açılış törenine T.C. Budapeşte Büyükelçilik mensupları, BKSZC Mátyás Szamos Teknik Yüksekokulu ve TİKA Budapeşte Koordinatörlük yetkilileri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Açılış töreninin hemen ardından Türk Mutfağı Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikler başladı. Bu kapsamda, Bolu Mengen ve Yeniçağa Aşçılık Meslek ve Teknik Anadolu Liseleri öğretmenleri, Ege mutfağından seçkiler sunarak katılımcılara Türk mutfağını tanıttılar.

Sonraki Haber

TİKA’dan Filistin Mülteci Kampı Sağlık Merkezine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Doğu Kudüs’te bulunan Kalandiya Mülteci Kampı'ndaki sağlık merkezine bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi kurdu. 1949 yılında kurulan ve Filistin’in en büyük mülteci kamplarından biri olan Kalandiya, 2000’lerde...